201412232104_408efc7b-DSC_8839JPGssssss.jpg İşte Bilecik’in Vizyon Projeleri

Bilecik Belediyesi tarafından “Şehirlerarası Otobüs Terminali, Katı Atık Entegre Dönüşüm Tesisi ve Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi” projelerindeki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı'nın büyük önem verdiği Osmanlı Tarih Şeridi Projesi ile şehrin tarihi değerleri ve özellikleri gün yüzüne çıkacak, Katı Atık Entegre Dönüşüm Tesisi ile çevreci bir belediye örneği sergilenecek ve Bilecik Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali ile Bilecik'in tüm Türkiye ile yeni ve modern bir bağlantı noktası kurulmuş olacak.

Özgün Bir Mimariye Sahip

İstanbul- Adapazarı çevre yolu İnbayırı Mevkiinde betonarme ve çelik yapım tekniği kullanılarak inşa edilen ve Osmanlı mimarisiyle hayat bulan Bilecik Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminalinin ilk katındaki kemerler tamamlandı. 50 dönüm üzerine kurulu Yeni Şehirlerarası Otobüs Terminali, mevcut otogar alanından 10 kat daha büyük ve geniş kapalı alana ve park yerine sahip olacak. Bilecik'i İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Sakarya gibi metropol şehirler başta olmak üzere tüm ülke ile bağlantısını sağlayacak olan şehirler arası otobüs terminali, bütün geniş alanıyla 50 bin metrekare alanda inşaa ediliyor. Bilecik için büyük bir yatırım niteliğinde olan şehirlerarası otobüs terminalinde, 30 adet işyeri bulunacak. Bilecik esnafını da ana yol ile entegre haline getirecek olan ve şehrin ticaret hayatına canlılık kazandıracak otogar projesi ile Bilecik tanıtım ve turizm anlamında büyük bir imkan elde etmiş olacak. Proje kapsamında şehirler arası otobüs terminali yanında yapılacak olan Yöresel Ürünler Çarşısı'nda da Bilecik hanımları, yaptıkları yöresel gıda ürünleri ile Bilecik'e özgü hediyelik eşya satışlarını yaparak, aile bütçelerine katkı sağlamış olacaklar. Bilecik adına büyük bir ihtiyacın giderilmiş olacağı şehirlerarası otobüs terminali 05.05.2015 tarihinde vatandaşlarımızın hizmetine girecek.

Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi

Bilecik Belediyesi tarafından Osmanlı Devleti’nin Tüm aşamalarını Sanatsal ve Görsel Eserler ile dünümüzü; bugüne ve gelecek nesle,  en güzel şekilde aktarılacak olan Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi aynı zamanda büyük bir vefa örneği sergilenmiş olacak. Şeyh Edebali Türbesi’nde gerçekleştirilecek olan ve şehrin turizm potansiyelinde büyük artışların olmasını sağlayacak projenin ilk etabı olan, sanatsal eserlerin korunmasına ve sergilenmesi için tasarlanan estetik yapıya sahip beton zarf ve taşıma konstrüksiyonları yerleştirildi. 36 Osmanlı padişahının yaşadığı dönemlere ilişkin bilgilerin en güzel biçimde aktarılacağı proje kapsamında Bilecik, turizm sektöründeki pastadan daha fazla pay almış olacak. Bilecik Belediyesi vizyon projeleri arasında yer alan ve Belediye Başkanı Selim Yağcı tarafından büyük bir önemle takip edilen proje 2014 yılının sonlarına doğru tamamlanacak.

Dünya'nın En Büyük Katı Atık Entegre Dönüşüm Tesisi

Dünyanın en büyük katı atık entegre dönüşüm tesisi olan ve Bilecik Belediyesi’nin vizyon projeleri arasında yer alan Katı Atık Entegre Dönüşüm Tesisinde hafriyat çalışmaları Aralık ayında tamamlanacak. Hazır Montaj sistemiyle kısa bir zamanda kurulacak tesis ile düzenli depolama ve tıbbi atık sterilizasyon ünitelerinin de bulunacağı dünyanın en kapsamlı entegre katı atık dönüşüm tesisisi olacak. Dünyanın örnek alacağı ve ülkemizin en kapsamlı tesisi ile Bilecik'te çöpün %75'inin dönüşüme tabi olacak, %25 ise doğaya tamamen zararsız halde kontrollü bir şekilde bırakılacak. Ekonomi ve çevreye büyük katkı sağlayacak olan tesiste, katı atıkların kaynağında ayrıştırılarak toplanması, işlenmesi, geri dönüştürülmesi, metangazı üretilerek elektrik ve ısı enerjisine dönüştürülmesi ve sonrasında atıkların doğaya zararsız şekliyle bırakılması sağlanacak.

Bilecik  | 23.12.2014