201506111042_uzunköprü manşetttt.jpg “Ergene Bir An Önce Temizlenmeli”

Uzunköprü Belediyesi’nin Ergene Nehri’nin kirliliği hakkında düzenlemiş olduğu panele katılan Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen, “Ergene bir an önce temizlenmelidir. Ergene hakkında ne kadar hassas olduğumuzu artık Türkiye bilmektedir” dedi.

Uzunköprü Belediyesi tarafından Ergene nehrinin kirliliği ve tabiata verdiği zararlar hakkında panel düzenlendi. Panele konuşmacı  olarak Trakya Platformu Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Osman İnci, Tekirdağ Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Doç. Dr. Cemal Polat, Kaçar Ergene Platformu Dönem Sözcüsü Av. Bülent Kaçar  ve Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen  katıldı. Panelistler uzmanlık alanları ile ilgili sunumda bulundular.  Panelin Başkanlığını yapan Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen öncelikle Ergene Nehri’nin kirliliği hakkında genel bilgiler verdi. Prof. Dr. Osman inci ise Ergene Nehri’nin insanlar üzerindeki sonuçları hakkında yapmış olduğu bilimsel çalışmaları katılımcılara aktardı. Doç. Dr. Cemal Polat ise Ergene Kirliğinin zirai boyutu hakkında verdiği bilgilerde, Ergene Havzasında yetişen bitki, meyve ve sebzeleri direk veya dolaylı olarak Ergenenin 4. sınıf  suyundan nasıl etkilendiğini ve bunun ekonomik olarak insanlara nasıl yansıdığını anlattı.

Çocuklarımız ve torunlarımız için…

Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Ergene hakkında ne kadar hassas olduğumuzu artık Türkiye bilmektedir.  Yaptığımız bu panelde de bir kez daha Ergene Kirliliğinin kamuoyuna yansıtmak ve artık en önemlisi bu işin sonunda kadar takipçisi olacağımızı amaçladık. Maalesef Ergene Nehri hala 4. sınıf pis  olarak geçmekte ve çok enteresandır artık içerinde mikrop dahi yaşamamaktadır. Bizim bundan sonraki gayretimiz ve amacımız Ergenenin bir an önce temizlenmeye başlaması ve biz değilsek bile çocuklarımıza ve torunlarımız tekrar balık tutabilecekleri, piknik yapabilecekleri ve tarımın tekrar eskisi gibi canlanması için zirai bölgelerin tekrar açılması olacaktır.”

loratadin urtikaria loratadin fass loratadin 100
Edirne  | 11.06.2015