201912120905_163A2632.jpg Bolu Belediyesi Araç Filosunu 10 Yeni Araçla Güçlendirdi

Bolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde kullanılmak üzere filosuna 10 adet yeni araç daha eklendi.

 Araç tanıtım toplantısında konuşan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Bu güne kadar Bolu Belediyesinde çöp toplama aracı, yol süpürme aracı, hidrolik sıkıştırmalı çöp kamyonu olmak üzere toplam 14 aracımız mevcuttu. 14 araçlık filomuza 10 araç daha kazandırdık. Temizlik hizmeti anlamında % 60 daha fazla büyümüş olduk.” dedi.

Bolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü araç filosuna 10 araç daha katıldı. Yeni araçlar, Bolu Belediyesi önünde gerçekleştirilen törenle tanıtıldı. Tanıtım toplantısına, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Belediye Başkan Yardımcıları Feridun Yılmaz ve Rasim Özdemir, Bolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Gülden Özaydın, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Temizlik Bizim Çok Hassas Olduğumuz Bir Konu”
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, göreve geldiğinden itibaren yapılan çalışmalar neticesinde, temizlik ve çöp toplama şikâyetlerinde ciddi oranda azalma olduğunu söyleyerek, “Başından bu yana söylüyoruz; temizlik bizim çok hassas olduğumuz bir konu. Biz, ‘Bolu’yu seviyoruz’ diyerek yola çıktık. Aynı zamanda Bolu’yu kendi evimiz gibi görüyoruz. İnsanlar nasıl kendi evinin temizliği ile övünürse, biz de Bolu’nun temizliği ile övünmek istediğimizi söylüyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana, Bolu’da temizlik konusunda ciddi adımlar attık. İlk göreve geldiğim zamanlar temizlikle ilgili şikâyetler alıyorduk. Şimdi, temizlik ve çöp toplama ile ilgili şikâyetlerin ciddi oranda azaldığını memnuniyetle görüyoruz. Bir iddiamız vardı; ‘Bolu’yu Türkiye’nin en temiz şehri haline getireceğiz’ dedik, bu iddiamızın da arkasında duruyoruz.” dedi.

“Tek Kalemde 7,5 Milyon TL Tasarruf Yaptık”
Başkan Özcan, temizlik araçlarının kiralanması konusunda daha önce 12 milyon TL’lik teklif verildiğini, ancak yapılan yeni ihalelerle araçların 4,5 milyon TL’ye kiralandığını belirterek; “Bugün, Bolu Belediyemize kiralama yolu ile kazandırdığımız 10 tane aracı tanıtacağız. Bu araçlar, Mart ve Nisan ayında alınan tekliflerde, 3 yıllık kiralama bedeli olarak 12 milyon TL’lik rakamlar gelmişti. Ancak biz, yaptığımız şeffaf ihale ve çalışmalar sonucunda, bu rakamı 3 yıl için 4,5 milyon TL’ye düşürdük. Hani hep tasarruf diyoruz, işte tek bir kalemde 7,5 milyon TL’lik tasarruf yaptık. Bolu halkının parasını ne kadar idareli kullanmaya çalıştığımızı da kamuoyuna göstermiş olduk.” diye konuştu.

Mobil Yıkama Aracı Basın Mensuplarına Tanıtıldı
14 olan araç filosuna 10 tane daha eklediklerini ifade eden Başkan Özcan “Bu güne kadar Bolu Belediyesinde çöp toplama aracı, yol süpürme aracı, hidrolik sıkıştırmalı çöp kamyonu olmak kaydıyla, 14 aracımız mevcuttu. Bunların 1-2 tanesi de sürekli arıza veriyordu. 14 araçlık filoya 10 araç daha kazandırdık. Temizlik hizmeti anlamında % 60 daha fazla büyümüş olduk. Bu araçların 3 tanesi Hidrolik Sıkıştırmalı çöp kamyonu, 2 tanesi ‘çaça’ dediğimiz çok amaçlı çöp toplama kamyonu, 3 tanesi vakumlu yol süpürme aracı 3 tane de elimizde vardı, 6 tane olmuş oldu. Arazözümüz vardı, bir tane daha arazöz kiraladık. Özellikle yolların, meydanların, pazar yerlerinin gerektiğinde tazyikli suyla daha sık yıkanabilmesini sağlamış olacağız. Çöp konteynırlarının belli periyotlarda yıkanması ile ilgili de sıkıntılarımız vardı. Bundan sonra daha sık yıkayacağız ve şehrimizin, o çöp konteynırlarından kaynaklı koku probleminin önemli ölçüde giderildiğini göreceksiniz. Yüksek basınçlı mobil yıkama aracı temin ettik. Bununla da hem temizlikleri hem de duvar yazılarının silinmesi ile ilgili önemli bir araç kazandırmış olduk diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Bolu  | 12.12.2019