201911291343_28309_MTVkZGNmND_2.jpg Şehir Hastanesine Raylı Sistem Müjdesi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursaray Emek Hattı’nın Şehir Hastanesi’ne kadar ulaşmasını sağlayacak projenin Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılacağını söyledi.

Düzenlendiği basın toplantısında Bursa gündemine dair konuları değerlendiren Başkan Alinur Aktaş, Acemler’deki direksiyonel kavşak ve yan yolların genişletilmesiyle ilgili ihalenin 2020 yılı başında yapılacağını, T2 hattı ile ilgili fesih sürecinin de tamamlanmak üzere olduğunu ve bunun ardından yeniden ihale yapıp, çalışmalara başlanacağını kaydetti. Yeni stadyumun yarım kalan timsah kafası ile ilgili kısmı hakkında da bilgi veren Başkan Aktaş, yeni müteahhidin işe başladığını ve kısa zamanda stadyumun eksikliklerinin de giderileceğini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, özellikle son haftalarda Bakanlıklar tarafından Bursa’ya müjdelenen yatırımlar ve üzerinde çalıştıkları projeleri düzenlendiği basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Muradiye Salonu’nda düzenlenen toplantıya basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Büyükşehir Belediyesi’nin gücü olan etkin bir kuruluş olduğunu, göreve geldiklerinden bu yana ciddi mesafeler aldıklarını ifade eden Başkan Aktaş, Bursa’da yaşayan herkesin kentin sorunlarına vakıf olduğunu ancak bazı sorunları kısa vadede çözmenin mümkün olmadığına değindi. Kentin öncelikli konularını Ankara’daki her görüşmede dilinin döndüğünce ifade ettiğini kaydeden Başkan Aktaş, şehrin geneli ile ilgili derdini ve heyecanını ortaya koyduğunu ve bu noktada önemli geri dönüşler almaya başladıklarını da hatırlattı. Geçen hafta Bursa milletvekilleri ve basın mensuplarının da katılımıyla Spor Bakanlığı’nda Bursa’ya kazandırılacak tesislerle ilgili protokol imzaladıklarını ifade eden Başkan Aktaş, “Bu öyle ayaküstü oluşmuş bir protokol değil. Toplamda 85 milyon lirayı bulan yatırımlar için hem Büyükşehir hem de ilçe belediyelerimizle tek tek protokoller yapıldı. Bunların içinde Merinos Stadyumu zemin yenilemesi, Atıcılar futbol sahasının zemin yenilemesi, Vakıf Kent Parkı içindeki spor tesisleri, inşaatının tamamlanması, Kestel Alaçam Gençlik Kampı, Nilüfer Akçalar sentetik yüzeyli futbol sahası ve Mustafakemalpaşa Gençlik Ve Sosyal Yaşam Merkezi inşaatı gibi bizim de vatandaşlarımıza yapımı için söz verdiğimiz projeler var” diye konuştu.

“İmar durduruluyor”
Yine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Bursa ziyareti ve Bakanlık tarafından kente kazandırılacak yatırımlar hakkında bilgi veren başkan Aktaş, “Kentsel dönüşüm, yenileme, hanlar bölgesiyle ilgili ifade ettiğimiz konular vardı. Bakanlık desteğini almak istediğimiz, Bursa'nın hayali olan konuları ele aldık. İki yeni Millet bahçesi, hanlar bölgesi projesi, kentsel dönüşümle ilgili bazı konut yapımları, Doğanbey'deki yoğun konut yapılaşmasıyla ilgili bazı sorunlar vardı. Bu arada bugün meclis toplantısında Hanlar Bölgesi'nde imarın durdurulması kararını alacağız. Yine kamulaştırmasıyla alakalı konuştuğumuz iki üç tane konu var. Buradaki çalışmanın uzun soluklu süreç olduğunu kimsenin unutmaması lazım. Rahmetli Hikmet Başkanın da Recep Altepe'nin de Erdem Saker ve Erdoğan Bilenser'in hayaliydi. Hanlar Bölgesi bu şehrin ciddi turizm ve ekonomik değeri. Bana göre vitrini ve yüzü. Bunun sağlıklı şekilde ortaya çıkarılması gerekiyor. Meydan oluşturulması, yolların ıslahı, cephe sağlıklaştırılmasına kadar bir rakam ortaya koyduk ama devamının geleceğini ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Şehir Hastanesi Hattı’nı Bakanlık yapacak
Başkan Aktaş, “Emek Şehir Hastanesi hattımız bizim için çok çok önemli. Hattın Şehir Hastanesi’ne ulaştırılması hem hızlı tren hem de Şehir Hastanesi'ne ulaşmak bizim için değerli. Kilit konulardan birisi yine Acemler. Stadyumla ilgili bir viyadüğü bağladık. İkinci viyadüğü Mart Nisan ayında bağlayacağız. Acemler direksiyonel kol uygulaması, yan yolların genişletilmesi konusunu da 2020 başında yapacağımız ihaleyle bu sorunu da ortadan kaldırmış olacağız. Aynı şekilde T2 hattının feshi bitmedi. Son 5-10 gün. Geldiğimden beri sağı, solu, yolu toparladık. Mevcut hatta entegre etmek istiyoruz. Adam 1,5 senedir çivi çakmıyor. Onu da süreci başlattık. Yasal süreler var. Bunları takip etmek zorundayız” diye konuştu.

Stadyumda çalışma başlıyor
Her gittiği yerde ‘ne olacak Timsah'ın kafası’ yaklaşımı ile karşılaştığını da vurgulayan Başkan Aktaş, bu konuda da çalışmaların kısa sürede başlayacağını müjdeledi. Başkan Aktaş, “İlgili firmayla alakalı geldiğimizden beri "yap kardeşim bu işi" diyorduk. Alıp başkasına ihale etmem mümkün değildi. Sözleşmeyi bir iki gün önce kanun gereği feshettik. Yeni müteahhit işe başladı. Yeni çalışmaları yerinde incelemek için stadyumda ziyaretimiz olacak. Bize ait olmayan bir araziyle alakalı, etrafında yaptığımız kamulaştırmalar oldu. Bir miktar yapacaklarımız var. 1,5- 2 yılda birileri şöyle düşündü: ‘Para yok stadyumla alakalı bir iş yapmıyorlar’. Müteahhit var. Ama şirket kayyumda bir şey yapmıyor. Bununla alakalı iş ve işlem yapmaya çalışıyoruz. 2 ay önce eski ihaleyi fesh ettik, yeni ihalesini yaptık” dedi.

Azim ve gayretle çalışıyoruz
Hafif raylı sistem araçları temininden kavşaklara,  köprülerden yol yapım çalışmalarına kadar ulaşıma 606 milyon 700 bin liralık yaptıklarını ifade eden başkan Aktaş, “İçmesuyu, kanalizasyon, yağmursuyu hatları, depo yapımı gibi altyapı çalışmalarına 288 milyon TL, yapı işleri, tarihi kültürel miras etüt proje gibi alanlarda 245 milyon TL’lik yatırım yaptık. Toplam 170 bin 500 metrekarelik alanda 117 milyon TL’lik kamulaştırma yaptık. Mihraplı Parkı’ndan İznik Çakırca parkına, peyzaj düzenlemelerinden çevre düzenlemelerine kadar, şehrin birçok noktasında çevre ve yeşil alan projelerimizi uyguladık” diye konuştu.

Başkan Aktaş, raylı sistem sinyalizasyon optimizasyonu çalışmasının her gece saat 1 ile 5 arasında devam ettiğini, çalışma bittiğinde 300 bin olan günlük yolcu sayısının 450 bine çıkacağını hatırlattı.

 

Bursa  | 29.11.2019