201911110853_eski köy okulu.jpg Atıl Durumdaydı, Yenilenerek Köy Konağına Dönüştürüldü

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı, kırsal mahallelere yönelik hizmetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Kandıra ilçesi Kırkarmut köyünde atıl durumda olan eski köy okulu onarılarak köy konağı olarak vatandaşların hizmetine sunuldu.

Köylere Malzeme Yardımı
Kocaeli’nin her noktasına hizmet hamlesini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, köyleri modern görünüme kavuşturmak için yürüttüğü çalışmalarına devam ediyor. Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri ile yürütülen çalışmalar sayesinde, özellikle köylerin ortak kullanım alanlarında yapılması gereken bütün hizmetler tek tek hayata geçiriliyor. Büyükşehir Belediyesi, kırsal bölgelerdeki ortak alanların onarımı ve inşasını gerçekleştiriyor.

Köy Okulu Onarıldı
Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Kandıra ilçesi Kırkarmut köyünde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eski kullanılmayan atıl köy okulunu vatandaşlar için onardı. Vatandaşların sosyal yaşam alanı haline getirilmesi için 80 metrekarelik bina restore edildi. Tek sınıf ve bir müdür odası bulunan köy okulu, vatandaşlar tarafından köy konağı olarak kullanılacak.

Çevresi Kapatıldı
Eski okul binasının müdür odası köy muhtarı tarafından kullanılıyor. Sınıf ise vatandaşlar tarafından sosyal etkinlikler için kullanılmaya başlandı. Bir ay içerisinde tamamlanan eski okul binasının çevresi perde beton ile kapatıldı. Binada bulunmayan lavabo Büyükşehir Belediyesi ekiplerince binaya eklendi.

Köyümüzün Eksiği Giderildi
Eski köy okulunu onarılması ile köyün önemli bir eksiğinin giderildiğini belirten köy Muhtarı Mehmet Bakaç; “Köyümüzde etkinliklerimizi gerçekleştirebilecek bir alanımız yoktu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi atıl durumdaki köy okulumuzu onardı. Binanın çevresi kapatıldı. Okulumuzun 2 odası vardı. Biz eski okulumuzu artık köy konağı olarak kullanacağız. Bir oda muhtarlık binası oldu. Diğer odamız da vatandaşlarımızın etkinlikleri için ayrıldı. Belediyelerimizin vatandaşlarımıza yönelik yaptığı eğitimler de bu binada gerçekleştirilecek. Biz Kırkarmut köyü olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyemize minnettarız.” dedi.

 

Kocaeli  | 11.11.2019