201910081241_akçay baraj.jpg Her Yönüyle İlklerin Projesi Akçay Barajı

Şehrin geleceğine yönelik en önemli yatırım olan Akçay Barajı projesinde geri sayımın başladığını belirten Başkan Yüce, yerel bir yönetim tarafından inşa edilme özelliğini taşıyan Akçay Barajı’nın hem Sakarya’ya hem de Türkiye’ye büyük katkılar sağlayacağını ifade etti.

Yağış rejimi takip edildi
Akçay Barajı’nı Pamukova’nın yaklaşık bin metre rakımlı Eskiyayla bölgesinde inşa ettiklerini belirten Yüce, “Akçay Deresi bu bölge üzerinden su toplayarak geliyor. Ancak burada bir önemli nokta da bu havzanın şehirden ve şehrin etkisinden oldukça uzak, rakımı nedeniyle yoğun kar yağışı alan bir bölge olması. Akçay Barajı projesi çizilmeden önce bu bölgedeki yağış rejimi birkaç yıl boyunca düzenli bir şekilde incelendi. Sonuçlar neticesinde Sapanca Gölü’nün üzerindeki baskının nüfusun artış göstermesiyle her geçen gün daha da artması üzerine bölgedeki incelemeler, hesaplar yapıldı ve proje ortaya çıkarıldı. Sapanca Gölü bizim için sadece dünya üzerindeki en önemli su kaynaklarından birisi değil. Aynı zamanda şehrimize her anlamda renk katan, yeşille bütünleşmeyi sağlayan, tabiatı zenginleştiren ve ülkemizle dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerine huzur zerk eden bir doğal güzellik. Akçay Barajı böyle bir güzelliğin korunması noktasında da değerli bir proje.”

Çark Deresi canlanacak
Akçay Barajı’na ilişkin teknik detayları da paylaşan Başkan Yüce, “Barajımızın gövde yüksekliği 75 metreye ulaşıyor. Şu anda bu yüksekliğe ulaşmış durumdayız. Gövdenin ön yüzünü kaplama çalışmaları sürüyor. Barajın bulunduğu noktada 20 milyon metreküp hacminde su tutacağız. Akçay Deresi istikametinde bulunan su alma yapılarımızla da 20 milyon metreküp su tutmayı hedefliyoruz. Böylelikle bu projemizle 40 milyon metreküp hacminde bir su kaynağı oluşturmuş olacağız. Sapanca Gölü’nden aldığımız yıllık su miktarı 65 milyon metreküp civarında. Özetle gölden aldığımız suyun önemli bir kısmını Akçay Barajı projesiyle artık almıyor hale geleceğiz. Bu sayede hem vatandaşlarımızın musluklarına tertemiz kar suları ulaşacak, hem de Sapanca Gölü’ndeki suyun devinimi daha sık gerçekleşecek. Çark Deresi’ne gelen su miktarı artacak. Göldeki suyun kalitesi yükseldiği gibi şehir merkezinden geçen Çark Deresi de canlılık kazanmış olacak.” ifadelerini kullandı.

3 HES ile yenilenebilir enerji
Dünyada fosil yakıtların neden olduğu zararların önüne geçmek için teknolojiler geliştirildiğini ve yenilenebilir kaynaklara yönelimin her geçen gün arttığını vurgulayan Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de bu yöndeki yatırımlarımıza çok önceden başlamıştık. Bilindiği üzere ADASU HES ile bir hidroelektrik santrali inşa eden ilk yerel yönetim olmuştuk. Akyazı’da inşa ettiğimiz isale hattı üzerine kurduğumuz Keremali HES kısa süre içerisinde enerji üretimine başlayacak. Sakarya Entegre Katı Atık Yönetimi (SEKAY) projemizle çöpten ve atıksu çamurlarından elektrik üreteceğiz. Akçay Barajı projesi her yönüyle eşsiz bir proje. Enerji anlamında şehrimize ve ülkemize sağlayacağı katkı proje bazlı olarak oldukça yüksek. Sapanca Gölü’nden suyu Hızırilyas Su Yönetim Merkezi’ne ulaştırmak için harcadığımız enerjiden Akçay Barajı ile cazibeli su getireceğimiz için önemli tasarruf sağlayacağız. Yine yüksek düşüden aldığımız suyun basıncından yararlanmak için Akçay Barajı isale hattı üzerine kurduğumuz İkramiye HES, Hacımercan HES ve Hızırilyas HES ile yılda 45 milyon kilovat enerji üreteceğiz. Her anlamda ilkleri bünyesinde barındıran ve şehrimize büyük katkı sağlayacak bir projeyi hayata geçireceğiz.”

 

Sakarya  | 08.10.2019