201908091135_Tekirdağ park.jpg Tekirdağ'ın Çehresi Merdivenli Park Projesi'yle Güzelleşiyor

Süleymanpaşa ilçesi Ertuğrul ve Ortacami Mahallesi'nde yer alan ve 4 bin 135 metrekare alana sahip olan Merdiven Park Projesi kapsamında Tekirdağ tarihi kent merkezi içerisinde yer alan merdivenli yolun kültürel dokusunun korunması ve yaşatılmasını sağlayacak fonksiyon ve alan düzenleme çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Proje, Tarihi ve Bitkisel Kimlikler Korunarak Tasarlandı
Proje ile ayrıca, düzenleme içerisinde bulunan yapıların yapısal, bitkisel ve tarihsel kimlikleri korunarak çevreleri ile bütünleşmelerinin sağlanması amaçlanıyor. Bu amaçla tasarım alanında mevcutta bulunmayan ve yeni projede tasarlanan engellilerin de geçebileceği rampa çözümleri yapılıyor. Tekirdağ Valiliği binası aksından sahile inen merdivenlerde hem merdivenler hem de rampalar geçiş için kullanılacak. Yine görme engelli vatandaşlar için merdivenlere uyarıcı taşlar da yerleştirilecek. Ayrıca vatandaşların park alanında dinlenebilmesi için her sahanlık sonunda dinlenme ve seyir için 7 adet oturma bankı bulunacak. Hayata geçirdiği her projede yeşil alanın korunmasına büyük önem veren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Merdiven Park Projesi'nde de aynı hassasiyeti göstererek, bitkiler için teraslamalar yapacak. Park etrafındaki tarihi binaları da korunarak bütüncül bir şekilde planlanan peyzaj uygulamasında, Kurakçıl Peyzaj Düzenleme çalışması yapılıyor. Böylece sürdürülebilir kentsel yeşil alanlar yaratılmış olacak. Merdiven Park Projesi kapsamında yaratılan 2 adet büfe ve kafe alanlarında da vatandaşlar dinlenme ve sosyalleşme imkânı bulacaklar.

"Tekirdağ Daha Modern Bir Yüz Kazanacak"
Yapımı devam eden ve Kasım ayında vatandaşların hizmetine sunulacak olan Merdiven Park Projesi'yle ilgili açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Meydanlar, kentlerin görünen yüzleridir. Bir kentin ne kadar gelişmiş olduğunu o kentin meydanlarından anlayabilirsiniz. Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Tekirdağ'ın çehresini değiştirecek, kentimize daha modern bir görünüm kazandıracak projelerimizi birer birer vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Merdiven Park Projemizin çalışmaları da bu kapsamda devam ediyor. Kasım ayında vatandaşlarımızın hizmetine sunacağımız Merdiven Park'ın şimdiden Tekirdağ'a ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

 

Tekirdağ  | 09.08.2019