201907081026_14952-eyupsultan-belediyesi-temiz-saglik-cevre-geri-eyupsultan-haberler_560x330.jpg Daha Temiz Bir Çevre için Elektronik Atıklar Toplanıyor

Eyüpsultan Belediyesi, daha temiz ve sağlıklı bir çevre için geri dönüşüme katkı sağlamak amacı ile kullanım ömrü dolmuş elektronik eşyaların, bilinçli ellere teslim edilmesi için, her hafta vatandaşın kapısından atıklarını alıyor.

Bu kapsamda Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmayla; bilgisayar, buzdolabı, klima, elektrik süpürgesi, çamaşır-bulaşık makineleri, fırınlar, küçük ev aletleri vb. elektrikli ve elektronik atıkların geri dönüşümü sağlanıyor.

Kullanım Ömrü Dolmuş Elektronik Atıklar, Geri Kazanılmalı
Tamiri mümkün olmayan elektrikli ve elektronik aletlerin, kullanım ömürlerini tamamladıklarında, doğru bir biçimde geri kazanılması ve bertaraf edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu atıklar çevre ve insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Toprağı, Suyu ve Havayı Kirletiyor
Sokağa bırakılan veya hurdacıya verilen elektrikli ve elektronik eşyalar öncelikle el değiştiriyor. Ardından parçalanıyor, yağları toprağa ve yeraltı sularına, gazı ise havaya karışıyor. Dünyayı tehdit eden bu durum, ardımızda yaşanamayacak bir çevre bırakıyor.

Doğaya geri dönüşü olmayan zararlar veren bu elektrikli ve elektronik atıklar her Perşembe, Eyüpsultan’da yaşayan vatandaşların evlerinden alınıyor.

 

İstanbul  | 08.07.2019