201905141143_yerli nohut.jpg İBB, Yerli Nohut Üretimini Artırmak İçin İlk Deneme Ekimlerini Gerçekleştirdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2017 yılında hayata geçirdiği “Milli Tarım Yerli Tohum Deneme Ekimleri” projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Tarımda yerli tohum kullanımını yaygınlaştırmak için yürütülen proje kapsamında bugüne kadar ekimi yapılan pirinç, mısır, buğday gibi 9 farklı yerli tohum türünün ardından ilk kez yerli nohutun ekimi gerçekleştirildi. Yerli nohut deneme ekimleri Silivri ve Çatalca’da toplam 28 dekar alanda yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanlığının İstanbullu çiftçileri desteklemek, tarımsal verimliliği yükseltmek ve yerli tohum kullanımını artırmak için başlattığı “Milli Tarım Yerli Tohum Deneme Ekimleri” projesinde çalışmalar devam ediyor. 2017 yılında başlatılan çalışmalar kapsamında bugüne kadar 26 farklı bölgede 175 dekar alanda pirinç, mısır, arpa, buğday, yulaf, kanola, kara buğday, ayçiçeği ve aspir olmak üzere 9 farklı türde 52 farklı çeşitte yerli tohum deneme ekimleri gerçekleştirildi. Şimdi ise yerli nohutun ilk deneme ekimi yapıldı.

Yeli Tohumun Yaygınlaştırılması İçin Çiftçiler Teşvik Edilecek

Yerli nohut türünün ilk deneme ekimleri Silivri’nin Değirmenköy, Akören, Selimpaşa ile Çatalca’nın Elbasan Mahalleri’nde yapıldı. İBB Ziraat Mühendisleri, uzmanlar ve çiftçilerin katılımıyla 28 dekar alanda yerli nohut deneme ekimleri gerçekleştirildi. Yerli nohut türünün Akça, Göksu, Katran, Aras, Çakır, Yaşa ve Azkan olmak üzere 7 farklı çeşidi ekildi. Yerli nohut türünün birden fazla çeşidinin ekilmesiyle toprak yapısına en uygun, verimi en yüksek çeşidin belirlenmesi ve çiftçilere tavsiye edilerek kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Deneme ekimi yapılan yerli nohutun ilk hasadının Temmuz ayında yapılması planlanıyor. İBB’nin “Milli Tarım Yerli Tohum Deneme Ekimleri” projesinde Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarımsal Araştırma Enstitüleri ve özel Türk firmalar tarafından geliştirilen yerli tohum türleri kullanılıyor.

 

İstanbul  | 14.05.2019ankara web tasarım ankara spa masaj merkezi istanbul hurdacı balıkesir termal otel ankara oturma izni ankara düğün fotoğrafçısı istanbul hurdacı mısır silaji