201903141106_GSM-4974_780_x_345.JPG İBB "DİJİTAL AKADEMİ” ile Kendi Oyunlarını Tasarlıyorlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İnternet ve Bilgi Erişim Merkezlerinde (BELNET) verilen Dijital Akademi Eğitimleri ile 7’den 77’ye her yaştan çocuk, genç, yaşlı kodlama bilgisayarlı muhasebe, video klip hazırlama ve fotoğraf işleme tekniklerine gibi 10 farklı alanda eğitim alıyor.

İstanbullulara güvenli, temiz ve ücretsiz internet hizmeti veren İBB BELNET şubelerinde bilişim ve teknolojideki hızlı gelişmeler ışığında farklı alanlarda da projeler uygulanıyor. Birçok BELNET şubesi Deneyap Teknoloji Atölyesi'ne dönüştürülürken, ücretsiz internet hizmeti vermeye devam eden şubelerde ise İBB Dijital Akademi Projesi uygulanmaya başlandı. 

Kodlama, fotoğraf işleme teknikleri ve muhasebeye yoğun ilgi
Hafta içi ve hafta sonu günlerinde olmak üzere haftanın yedi günü yapılan eğitimlerden yazılım ve kodlama, muhasebe ve fotoğraf işleme teknikleri çocuk ve gençlerden yoğun ilgi görüyor. Kursiyerler genellikle meslek hayatlarına katkı sağlayacak eğitimler olduğu için muhasebe ve fotoğraf işleme teknikleri eğitimini tercih ettiklerini belirtirken yazılım ve kodlamanın katılımcıları ise çocuklardan oluşuyor. Çocuklar bu eğitimlerde yazılım ve kodlamanın temelini öğrendikten sonra, oynadıkları bilgisayar oyunlarını kendileri tasarlayabiliyor. 

10 Farklı alanda eğitim veriliyor
Dijital Akademi Eğitimleri'nin ikinci döneminde 456 kursiyer eğitim alıyor. Küçük büyük her yaştan katılımcısı bulunan akademilerde kursiyerlere temel bilgisayar kullanımı, bilgisayar işletmenliği, yazılım ve kodlama, ofis programları kullanımı ve ileri ofis teknikleri, video klip hazırlama teknikleri, bilgisayar programlama teknikleri, fotoğraf işleme teknikleri ve bilgisayarlı muhasebe eğitimleri veriliyor. 

İlk eğitim döneminde 320 kursiyer sertifika aldı
2018 yılında ilk kez hayata geçirilen Dijital Akademi Projesi kapsamında 13 BELNET şubesinde eğitimler verildi. İlk yıl 320 öğrencinin katıldığı ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilen eğitimler bu yıl da devam ediyor. 
İBB Dijital Akademi’de Mayıs ve Haziran aylarında blog web sitesi yapımı ve blogegrlık, bilgi güvenliği bilinçlendirme eğitimi, powerpoint ile sunum hazırlama teknikleri, bilgisayarda ödev araştırma ve indirme metotları konularında da eğitimler başlayacak. Yıl sonuna kadar sürecek eğitimleri tamamlayan katılımcılara sertifika verilecek. 

 

İstanbul  | 14.03.2019