201902221359_BALIKESİR-Sıfır atık-ÇEVRE.jpg Sıfır Atık İçin Yeni Bir Çevre Dostu Proje Başlatıldı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığınca “Çevre Dostu Balkart” projesi hayata geçirildi.

Çevre kirliliğinin önlenerek çevresel risklerin azaltılması, ekonomiye katkı sağlanması ve duyarlı tüketici duygusuna sahip olunması amaçlarını hedefleyen sıfır atık uygulamaları kapsamında gerçekleşecek olan süreçte,  atık pillerin çevre ve insan sağlığına olan zararlarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Atık piller içerisindeki civa, kadmiyum, kurşun, çinko, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt gibi insan vücuduna toksik etkileri bulunan metaller, pillerin çevreye bilinçsizce atılması durumunda insan ve doğaya zarar verdiği göz önünde bulundurularak hayata geçirilen proje en çok çocukları mutlu edecek.

50 Bin Puan Toplayana Bilgisayar

Çevre Dostu Balkart projesi ile beraber atık pil toplayan vatandaşların,  toplu taşıma hizmetlerinden yararlanabileceği projede, Büyükşehir Belediyesince işletilen Çocuk Köyüne giriş ödülü kazanabilecek ve 10 kişi bilgisayarla ödüllendirilecek.

İlimizin çeşitli noktalarına konumlandırılan atık pil toplama makinelerine 1 adet pil atıldığında 10 puan kazanılırken; 150 puan toplayanlar toplu taşımadan faydalanabilecekler. 750 puan toplayan çocuklar ve vatandaşlar çocuk köyüne giriş hakkı kazanabilecekler.

Proje kapsamında 50.000’in üzerinde en fazla puan toplayan 10 kişi ise bilgisayarla ödüllendirilecek

 

 

 

 

Balıkesir  | 22.02.2019