201812201612_Başlıksız-2.jpg Akıllı Belediyecilik Zirvesi Yoğun İlgi Gördü

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından düzenlenen Akıllı Belediyecilik Zirvesi, yoğun katılımla gerçekleşti.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Akıllı Belediyecilik Zirvesi, MBB ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımıyla 19-20 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul’da  gerçekleşti. Programın ilk gününde konuşmacılar akıllı şehir kavramıyla ilgili vizyonu aktarırken, ikinci gününde de alanında uzman isimlerle tematik konularda kapalı grup çalıştaylar yapıldı.

Akıllı Belediyecilik Zirvesi’ne beklenenin üzerinde katılımcının geldiğini söyleyen MBB Genel Sekreteri Dr.Mehmet Cemil Arslan, çok bir verimli bir etkinliğe imza attıklarını dile getirdi. Arslan şunları söyledi: “Zirveye katılım gösterenlerden aldığımız geri dönüşler fazlasıyla olumlu oldu. Zirveye katılanların her biri kendi isteği ve arzusu ile şehir dışından kalkıp geldi. Bu alana ilgi duyan nitelikli bir katılımcı kitlesi oluştu. İlerleyen yıllara yönelik istek ve öneriler de aldık. Beklediğimizin üzerinde bir katılım gerçekleşti.  Hatta etkinlik başlamasından günler önce kayıtları kapatmak zorunda kaldık. Bu kadarını beklemiyorduk, çünkü son zamanlarda fazlasıyla akıllı şehir, akıllı belediyecilik konusunda çok etkinlik oldu. Ama bu kadar yoğun katılım görmek, bir kez daha Marmara Belediyeler Birliği’nin yaptığı etkinliklerin özgünlüğü ve ilgilileri tarafından olumlu karşılanmasının neticesidir. Marmara Belediyeler Birliği bir özgürlük platformu, ülkenin bütün birikimlerine talip Türkiye’nin bütün farklı renklerine sahip ama Türkiye için üreten herkesin buluştuğu bir platform olmayı arzuluyoruz.”

MBB Encümen Üyesi ve Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan da zirvede her belediyenin faydalanabileceği önemli bilgilerin paylaşıldığını anlattı.  Çağlayan, “Marmara Belediyeler Birliği’ne özel teşekkürümü ifade etmek istiyorum. Marmara Belediyeler Birliği sadece bölgesinde değil, ülkemizin genelinde ve dünyadaki diğer belediyelerin de sorunlarıyla ilgilenen bir birlik. Burada da Akıllı Belediyecilik Zirvesi’nin 5’incisi düzenledi. Klasik belediyecilik hizmetlerinin çok daha ötesinde, şehirde yaşayanların hayatlarının kolaylaştıran belediyecilik hizmetleri ve kamusal hizmet alanında konunun uzmanlarından bir şeyler dinlemek önemli. Çünkü yerel yönetimler burada dinlediklerini kendilerine örnek alıyor ve şehirleri için yeni projeler geliştirebiliyor. Bu iki günlük çalışmanın sonucunda belediyelerimiz ve kamu kurumlarımız büyük gelişimler kaydetmiş oldu.” dedi.

Orhangazi’de “Akıllı Belediyecilik” çalışmaları kapsamında bazı adımlar attıklarına değinen Çağlayan,  ‘’Önce alt yapıları oluşturduk. Başta trafik, çevre ve belediye ile vatandaş iletişimi sorunlarını çözmeyi hedefledik. Projelerimizi bu hedefler üzerine kurduk ve gerçekleştirdik. Çok daha iyisini yapabiliriz, bu tip etkinlikler hayata geçirdiğimiz projeleri daha iyiye taşımamıza yardımcı oluyor.” şeklinde konuştu.

Zirvenin ilk gününde gerçekleşen “Şehir İçin Yerli ve Milli Çözümler” başlıklı son oturumda konuşmacı da olan Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe ise şöyle konuştu:  “Zirveyi önemli buluyorum. Özellikle yerli ve milli konusunda önemli bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Çünkü gelişen Türkiye’de yerli ve milli ürünlerin, hizmetlerin kullanılmasından üretilmesinden yanayım. Esenyurt belediyesi olarak; akıllı kentler için yaptığımız her şeyde önce yereli değerlendir ve yereli kalkındırmayı önemsedik. Bunun içinde Türkiye’de ilk yerli ve milli sosyal yardım projesini geliştirdik. Sosyal yardımlarımı artık Eskart ile yapıyoruz. Bu kadara ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusunda yükleme yapılıyor ve ilçemizdeki anlaşmalı dükkanlarda kullanabiliyor. Böylece bir elin verdiğini, diğer el görmüyor. İnsanlık onuruna yakışır bir yardım yapılmış oluyor, yardım alan ihtiyaç sahibi utandırılmıyor. Ayrıca parada ilçemizde kalıyor, ilçe esnafımız kazanıyor.”

MBB etkinliklerinin küçük ölçekli belediyeler için eğiticiliğinden bahseden Yalova Kadıköy Belediye Başkanı Mehmet Şahin, “Zirve bizler için çok güzel geçiyor. Özellikle küçük ölçekli belediyeler için gelişime büyük katkılar sağlıyor. Alanında uzman konuşmacıların anlattıkları ile kendimize yeni yollar çiziyoruz. Böyle bir zirve gerçekleştirerek büyük küçük ölçekli belediye demeden hepimizi bir araya toplayan Marmara Belediyeler Birliğine teşekkür ederim.” dedi.

Küçükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Besim Müftüoğlu ise, “Zirve olumlu bir sonuca ulaşacak. Çünkü uzunca bir süredir akıllı kentler üzerine konuşuyoruz, anlamaya çalışıyoruz, uygulamaya başlıyoruz. Akıllı Kentler hakkında öğrenmeye başladık ve bunu geliştirmeye başlıyoruz. Bu zirve de bizim gelişmemiz ve öğrenimiz için çok başarılı olacak. Önderlik ettiği için Marmara Belediyeler Birliği’ne teşekkür ederiz.” cümleleriyle zirveyi değerlendirdi.

 

 

İstanbul  | 20.12.2018