201805080947_kartal sifir atik.jpg Geri Dönüşümde Kadınlara Çok İş Düşüyor

Kartal Belediyesi, Ekolojik Pazar Birimi ve Buğday Derneği İşbirliği ile düzenlenen Sıfır Atık etkinliği, Zeliha Sunal'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Kartal Belediyesi Ekolojik Pazar Alanı'nda yapılan atölye çalışmasında vatandaşlar, Zeliha Sunal ile birlikte yoğurt kaplarından sepet, tuvalet kâğıdı rulosundan da müzik aleti yaptı.
 

Atölye çalışması, vatandaşların öğle saatlerinde Kartal Ekolojik Pazar Alanı'na gelmesiyle başladı. Kartal Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü, Ekolojik Pazar Koordinatörü Deniz Öztürk'ün yaptığı etkinlik kapsamında Zeliha Sunal, vatandaşlara "Sıfır Atık" projesinin çevre ve geri dönüşüm açısından önemini anlattı. Sıfır Atık Atölyesi'ne Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars da katıldı.
 
Özellikle ev kadınlarına "Sıfır Atık " projesinde çok iş düştüğünü belirten Zeliha Sunal, Kartal'da yaşayan vatandaşlarla birlikte çeşitli kullanışlı ev aleti çalışması yaptı. Zeliha Sunal yaptığı konuşmada; "Çöpe attığınız malzemelere biraz daha dikkat ederek atmamızı öneriyorum. Bu konuda çeşitli fikirlerim var ve bunu sıfır atık atölyesinde paylaşıyorum. Özellikle ambalaj attıkları çöp değildir. Nasıl atılacağını öğretiyorum; çünkü onlar sadece hayatımızda değil dünyamızda da çok büyük bir yer kaplıyor. Ambalajlara biraz kötü davranın sert davranın, küçültün mümkün olduğu kadar... Ayrıca geri dönüşüm mutlaka mutfakta başlıyor. Hanımlarda ve çocuklarda başlıyor. Geri dönüşüm her yerde yazılıp çiziliyor; ama bunun ne olduğunu ve nasıl olduğunu anlatmak bizim sanatçı olarak boynumuzun borcu." ifadelerini kullandı.
 
Gün boyu devam eden atölye çalışmalarında Kartallı kadınlar geri dönüşüm malzemelerini kullanarak birbirinden güzel yeni ürünler elde ederken çocuklar da geri dönüşüm bilinci ile etkinliği başından sonuna kadar merakla takip etti.

 

İstanbul  | 08.05.2018