201804121031_turkiye oryantiring sampiyonasi.jpg Bolu ‘Spor Kenti’ Hedefine Hızla İlerliyor

Bolu, 2023 yılında düzenlenecek Oryantring Dünya Şampiyonasına aday oluyor. ‘Türkiye Oryantiring Şampiyonası’nı değerlendirme toplantısında konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 2020 Avrupa Oryantring Şampiyonasına ve 2023 Dünya Oryantring Şampiyonası’na Bolu ili olarak talip olduklarını açıkladı.

Tabiatın kalbi Bolu, geçtiğimiz hafta ‘Türkiye Oryantiring Şampiyonası’na ev sahipliği yaparak “spor şehri” olma yolunda önemli bir başarıya imza attı. 6-8 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen şampiyonanın başarıyla tamamlanmasının ardından Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, bugün düzenlenen değerlendirme ve teşekkür toplantısında şampiyonayı değerlendirdi ve emeği geçenlere teşekkür etti.

BOBES’te gerçekleşen ‘Türkiye Oryantiring Şampiyonası değerlendirme ve teşekkür toplantısına Başkan Yılmaz’ın yanı sıra Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şahin Ertem, Oryantring Federasyonu İl Temsilcisi Mustafa Kuş ile yarışmada görev alan hakemler ve sporcular katıldı.

“Bolu, Turizm, Spor, Sağlık ve Üniversite Şehri Olacak”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, yaptığı açıklamada,  Bolu’nun gelecekte turizm, spor, sağlık ve üniversite şehri olacağını tekrarladı.

“Biz hedefimizi böyle koyunca ilk günden bu yana çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz” diyen Yılmaz, “Şuan bunların tamamının turizme çıktığını bilesiniz. Yani eğer sporu geliştirebilir, Türkiye’den ve dünyadan gelecek sporcuları Bolu’da buluşturabilirsek, Bolu’nun tanıtımını yapmış olacağız, hem de Bolu’nun her kesimine hizmet vermiş olacağız. Biraz önce arkadaşlarımızın da ifade ettiği gibi şampiyonaya 2 bin 500 kişi katıldı. Bu sporcular birer su içse 2 bin 500 su tüketilmiş olacak. Dolayısıyla ekonomik anlamda şehrimize büyük katkılar sağlayacak.” dedi.

“Bu Organizasyonun Asıl Sahibi Sizlersiniz”

Başarıyla tamamlanan Türkiye Şampiyonası’nın özel bir organizasyon olduğunu belirten Yılmaz, organizasyona katkı verenleri de unutmayarak “Hem il müdürümüz, hem temsilcimiz her ne kadar belediyeyi öne çıkartsalar da bu organizasyonun asıl sahibi sizlersiniz.  Eğer sizler böyle bir şampiyonanın Bolu’ya alınmasını sağlamasaydınız, kimsenin burnunun bile kanamadan ve herkesin memnun ayrılacağı bir şekilde bitirilmesine katkı vermeseydiniz bizler sadece şekilde kaldırdık. O nedenle hepinizi kutluyorum. Bu şampiyona ile eğer birlikte hareket edebilirsek neleri başarabileceğimizi ispatladık.”  diye konuştu.

“İnşallah Oryantring Dünya Şampiyonasını Bolu’ya Kazandıracağız”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ayrıca, Oryantiringde 8 ülkenin federasyon yetkililerini Bolu’da ağırladıklarını ve bir toplantı yaptığını da söyledi. Yılmaz, toplantının içeriğini basınla paylaşarak, “Yayla Çayırı’nın sürekli kamp merkezi haline dönüşmesiyle ilgili bir tespit oldu. Uluslararası heyetle yaptığımız görüşmelerde, 2020 Avrupa Oryantring Şampiyonası’nın ve Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılında düzenlenecek olan Dünya Oryantring Şampiyonası’nın Bolu’da yapılasını talep ettik. 9 tane yabancı federasyon başkanı buna destek verecekler. Ancak onların vereceği destekle biz bu kararı çıkartamayabiliriz düşüncesiyle, şu an 70 ülkenin federasyon başkanlarını Bolu’ya davet ettik. İnşallah dünyanın farklı ülkelerinden gelecek 70 Oryantring Federasyon Başkanını Bolu’da ağırlayacağız. Ve inşallah böylelikle de 2023 yılında düzenlenecek Oryantring Dünya Şampiyonasını Bolu’ya kazandıracağız. ” değerlendirmesinde bulundu. “Bunun için eksikliklerimiz var mı, var. Yatak kapasitemiz buna müsait değil” diyen Yılmaz “Önümüzdeki süreçte 2023 yılına kadar bunun alt yapısını oluşturmak zorundayız. Bu konuda da hepimize önemli görevler düşüyor.” ifadelerini kullandı.

 

Bolu  | 12.04.2018