201801120942_babaeski-barinak.JPG Babaeski Sokak Hayvanları İçin Barınak Yapıyor

Kırklareli'nin köpek ölümleriyle gündeme gelen Babaeski ilçesinde belediye tarafından sokak hayvanları için barınak yaptırıyor.

Kırklareli'nin köpek ölümleriyle gündeme gelen Babaeski ilçesinde belediye tarafından sokak hayvanları için barınak yaptırıyor. Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, kendilerini köpek ölüsüne rastlamadığını belirterek, belediye olarak sokak hayvanları için barınak yaptıklarını söyledi. Babaeski'de geçtiğimiz günlerde çöplüğün yanında, köpeklerin yaşaması için tel örgüyle çevrilmiş alanda ölü köpeklerin bulunup basında yer alması nedeniyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı soruşturma başlattı.

Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, hayvan severlerin isteği üzerine kendilerinin tel örgülerle çevirip, bir yer verdiğini belirterek, kendilerinin yaptığı incelemede ölü köpeklere rastlamadıklarını söyledi. Babaeski'de sokak köpeklerini besleyip onların tedavisini üstlenen Gökçer Korkmaz ve arkadaşlarına hayvanları bakmak için tahsis edilen yer olduğunu belirterek, Burası Babaeski Belediyesi'ne ait bir hayvan barınağı değil. Burada kulübeler hiç birisi Babaeski belediyesi tarafından yapılmadı. Bu kulübelerin tamamı Gökçer ve arkadaşları tarafından yapıldı. Gökçer ile biz, yaklaşık 2 yıl önce toplantı yaptık. Bizden sokak hayvanlarına bakmak için yer talep ettiler.Bizde kendilerine bu yeri tahsis ettik. Bir 2 ay çok güzel çalıştılar burada, ondan sonra işin peşini bıraktılar. Gökçer ve arkadaşları gelmezden önce burada bu kadar çok köpekte yoktu. Buraya 1-2 ay mama koydular burada köpek sayısı arttı. Köpekleri bir arada baktılar. Babaeski nüfusuyla orantı yaptığımızda köpek sayısı çok fazla. Bunların sorumlusu Gökçer ve arkadaşlarıdır. Gökçer burada kendine yaşam alanı da yaptırdı, ama sala oraya gelmiyor dedi.

Gökçer Korkmaz'ın kendilerini bakanlığa şikayet ettiğini belirten Hacı, Ölü köpekler var dediler. Ölü köpeklerin fotoğraflarını çekmişler. Ama biz ölü köpeğe rastlamadık. Burada kesinlikle köpek ölümü olmadı. O köpekler buraya başkaları tarafından getirilip koyulan köpekler. Ekiplerimiz bütün gün burada çünkü.Biz belediye olarak bütün bu yaşananlara rağmen kendimizi dışarıda tutamayız. Buraya güzel bir barınak yapacağız. Bütün hayvan severlerin beğeneceği bir barınağı buraya yapacağız. Babaeski'de sokaklarda dolaşan çok mutlu köpekler var. Gökçer ve arkadaşları Babaeski'de çok kötü şartlarda köpek varmış gibi video ve fotoğraflarını çekip paylaşıyorlar. Bunu neden yapıyorlar anlamış değilim şeklinde konuştu.

Babaeski'de 300 köpeğe bakarak onların sağlık durumlarını üslenen videolar paylaşan Gökçer Korkmaz ise sosyal paylaşım hesabından Babaeski'deki barınak ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Bunca mücadele, yıllarca çöplükte sokaklarda, yaşam için yaşatmak için tüm ruhumuzla mücadele edişimizin yanında, bir de Babaeski Belediyesi nin bakımevi barınak adı altında yaptığı üzücü, kahredici yer de eklenince artık dayanılamayacak hal aldı dedi.

Kırklareli  | 12.01.2018