201503111652_tren manşett.jpg Barış Treni İzmit'te

Barışabak Derneği tarafından başlatılan batıdan doğuya, doğudan batıya kardeşlik mesajları projesinin İstanbul’dan yola çıkan  ‘Barış Treni’ İzmit’e geldi.

20 Mart’ta Diyabakır’da olacak Barış Trenini İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Ak Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, Kocaeli Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Çevik, Ak Parti milletvekili aday adayları, Kocaeli Anadolu İlleri Dernekler Birliği üyeleriyle barışseverler karşıladı. Etkinliğin Belsa önündeki bölümünde Barışa Bak Derneği adına bir konuşma yapan Prof. Dr. Atilla Yayla, “ ülkemiz yok yere 30 yıl boyunca evlatlarını kaybetti. Savaş bize kaybettirdi ancak barış bize çok şey kazandıracaktır” dedi.
İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da konuşmasında asırlarca birlik beraberlik içinde yaşadığımızı hatırlatarak” Barış Treni ilk molasını İzmit’te verdi. Atatürk de Cumhuriyetin ilanını ilk kez şehrimizden duyurmuştu. İzmit ilklerin şehri olup Türkiye’nin mozaiğidir. Çözüm sürecinin bir paydası olmaktan mutluyuz, onurluyuz. Bazı güçler, birlik beraberliğimizi bozmaya çalışıyorlar. Yüzyıllarca etle tırnak gibi olan milletimizi parçalamak isteyenlere izin vermeyeceğiz. Tek gayemiz var o da analarımızın gözyaşlarını dindirmek. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde çıkılan bu barış yolunda bir olacağız, iri olacağız, diri  olacağız” dedi.

Barış Adına Fidan

Konuşmaların ardından Sabri Yalım Parkı’na barış için fidan dikildi. İzmit Belediye Başkanı Doğan burada katılımcılara “barışın tatlısı Pişmaniye olsun” diyerek pişmaniye ikram etti. Etkinliğin son bölümünde çözüm sürecinin neresindeyiz konulu bir panel düzenlendi.

Kocaeli  | 11.03.2015