201711301534_altın karınca.jpg Altın Karınca Ödülleri Sahiplerini Buldu

Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu sene 7.’si düzenlenen “Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri” sahiplerini buldu. 9 kategoride gerçekleştirilen yarışmada 47 belediye ödül almaya hak kazandı.

Conrad İstanbul Bosphorus Hotel’de gerçekleştirilen ödül törenine MBB üyesi belediye başkanları, başkan yardımcıları ve projelerden sorumlu yetkililer katıldı. Törende, belediye başkanlarına ve ekiplerine ödüller, Marmara Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal tarafından takdim edildi.

Uygulamacılar, bilim adamları ve akademik camianın önde gelen isimlerinden oluşan bir jüri heyetinin değerlendirdiği çalışmalar; afet yönetimi, kültür ve sanat, ulaşım, sürdürülebilir çevre yönetimi, kurumsal gelişim, sosyal belediyecilik, şehircilik altyapısı, şehir teknolojileri, yerel kalkınma ve işbirliği olmak üzere 9 kategoride ödüllendirildi.

Projeye katılan 262 proje arasından ödül almaya hak kazanan belediyeler ve projeleri şunlar:

Afet Yönetimi

Bağcılar Belediyesi “Engelsiz Afet” projesi ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi “Yardıma Uzanan İlk El” projesi ile ödül aldı.

Kültür Sanat

Biga Belediyesi “Biga Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi”, Bolu Belediyesi “Bolu 2.Uluslar Arası İzzet Baysal Mutfak Günleri”, Darıca Belediyesi “Darıca Belediyesi Şehirler Ve Kültürler Kaynaşması, Edirne Belediyesi “Edirne Kent Müzesi Tarihi Değerleri İle Yaşayan Ve Yaşatılan Edirne”, Eyüpsultan Belediyesi “Şehir Ve Medeniyet Okulu”, Fatih Belediyesi “Her Okula Bir Orkestra (Hobio)”, Gökçeada Belediyesi “Gökçeada Belediyesi Kent Müzesi”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Yaşatılması Projesi”, Kadıköy Belediyesi “Yaşayan Sokaklar”, Kartal Belediyesi “Kartal Belediyesi Masal Müzesi”, Kartepe Belediyesi “Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali”,  Körfez Belediyesi “44. Geleneksel Altın Kiraz Festivali”, Küçükçekmece Belediyesi  “Geleneksel Sanatlar Akademisi”, Sancaktepe Belediyesi “7 Bölge 1 Film” projeleriyle ödül aldı.

Ulaşım

Bahçelievler Belediyesi “Çocuklara Trafik Eğitimi Projesi”, Gaziosmanpaşa Belediyesi “Hatalı Parklanmaya Karşı Farkındalık Oluşturmak” projeleriyle ödüle layık görüldüler.

Sürdürülebilir Çevre Yönetimi

Ataşehir Belediyesi “Mobil Hava Ölçer”, Esenler Belediyesi “Esmatik (Esenler Geri Dönüşüm Otomatı) Halk Ekmek Projesi”, Kaytazdere Belediyesi “Sahil Düzenleme, Mavi Bayrak ve Çevre Bilinçlendirme Projesi”ile ödül aldı.

Kurumsal Gelişim

Bu kategoride ödül alan tek belediye Çekmeköy. Çekmeköy Belediyesi “Fikirperest” projesi ile bu ödül almaya hak kazandı.

Sosyal Belediyecilik

Çınarcık Belediyesi “Her Canlı Gibi, Sokak Hayvanlarının Da Yaşama Hakkı Var”, Çiftlikköy Belediyesi “Yoksul Ve İşsiz Dezavantajlıların İstihdam Ve Entegrasyonlarının Güçlendirilmesi",Sakarya Büyükşehir Belediyesi “Yaşlı Destek Ve Koordinasyon Merkezi”, Sultangazi Belediyesi “Sultangazide Gençlik Ve Spor”, Tuzla Belediyesi “Gönül Hanem”, Üsküdar Belediyesi “Değer Sensin”, Yalova Belediyesi “Engelli Ve Çölyak Dostu Yalova”, Yıldırım Belediyesi “Müzik Akademisi”, Zeytinburnu Belediyesi “Göçmen Kadınlar Kulübü-Kar Serçesi"  projeleriyle ödül aldı.

Şehircilik Altyapısı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi “Çay Deresi Rekreasyon Alanı Projesi-Avlu Balıkesir”, Beylikdüzü Belediyesi “Yaşam Vadisi 1.Etap Projesi”, Bilecik Belediyesi “Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi”, Lüleburgaz Belediyesi “Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi (Lyka)”, Pendik Belediyesi “C3po - Kentsel Dönüşümde Dijital Devrim”, Pınarhisar Belediyesi “Pınarhisar Atatürk Kültür Merkezi”, Ümraniye Belediyesi “Ümraniye Sağlık Altyapısının İyileştirilmesi” projeleriyle ödül aldı.

Şehir Teknolojileri

Beyoğlu Belediyesi “Smart Beyoğlu”, Büyükçekmece Belediyesi “Kent Bilgi Sistemi Otomasyonu (Flexcity)” ile bu kategoride ödül alan iki belediye oldu.

Yerel Kalkınma ve İşbirliği

Ahmetbey Belediyesi “Hanımeli İş Elbiseleri - Ev Kadınları Kalkınma Ve Girişimcilik Projesi”, Çan Belediyesi “Geleneksel Çan Halısı'nın Kültürel Ve Ekonomik Bir Değer Olarak Yeniden Canlandırılması”, İzmit Belediyesi “Uluslararası Pişmaniye Festivali”, Maltepe Belediyesi “Maltepe Girişimcilik Mutfağı”, Nilüfer Belediyesi “Kentsel Katılımcılık Ve İşbirliği Modeli: Nilüfer İnovasyon Merkezi”, Osmaneli Belediyesi “Ver Elini Osmaneli”, Sındırgı Belediyesi “Üniversiteli Eller, Renkli Şehirler” projeleriyle bu kategoride ödüle layık görüldü.

7. Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri kapsamında Marmara Bölgesi’ndeki belediyeler tarafından 2015 veya 2016 yılı içinde başlatılmış, uygulamaya konulmuş veya tamamlanmış olan 262 proje başvuruda bulunmuştu.

İstanbul  | 30.11.2017