201710120959_1.JPG 1.2 Milyarlık Kentsel Dönüşüm

Özel bir inşaat şirketi ve  Gaziosmanpaşa Belediyesi işbirliği ile yeni bir kentsel dönüşüm projesi hayata geçiyor.

Gaziosmanpaşa Eyüp sınırında hayata geçen 1.2 milyarlık ‘We Haliç’ projesinde 11 blokta 1.057 konut ve 27 ticari ünite yer alacak. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, 4 yıldır üzerinde çalıştıkları projede hak sahipleri, yatırımcı şirket, belediye ve bakanlık olarak ortak çalıştıklarını dile getirdi.

Ülke genelinde 1999 yılından önce yapılan yapıların riskli olduğunu belirten Usta, otopark, altyapı ve mülkiyet sorunlarının çözümü için kentsel dönüşümün gerekli olduğuna dikkat çekti. Dönüşümün sadece bina yıkıp yapmak olmadığını dile getiren Usta, “Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm olarak algılanıyor ama bunu red ediyoruz. İstanbul’da sorunlardan kurtulmanın tek reçetesi dönüşüm. Elbette adaletli ve şeffaf olmalı” dedi.  30 yıldır gayrimenkul sektöründe faaliyet gösterdiklerini, 10 bine yakın konut tamamladıklarını belirten ortaklık kurulan özel şirketin yönetim kurulu başkanı, proje için 450 milyon yatırım yapılacağını kaydetti. Proje alanında 400 hak sahibinin varlığından bahseden yönetim kurulu başkanı “ Projenin yüzde 43’ü bu hak sahipleri, ilçe belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait” dedi.

Konutların yüzde 25’i için ön talep aldındı. Ön talebin de yüzde 40’ının Ortadoğulu yatırımcıdan geldiğini ifade edildi. 2.5 yılda tamamlanması planlanan projede metrekare fiyatları 5 bin 500 lira ile 7 bin lira arasında değişiyor.

İstanbul  | 12.10.2017