201708181021_1.JPG Nilüfer Afetlere Artık Daha Hazırlıklı

Nilüfer Belediyesi tarafından yapılan Nilüfer Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 18. yıldönümünde açıldı. Kentte yaşanan afet ve acil durum niteliği taşıyan tüm olayların takip ve müdahale edileceği merkezde, halka afetlerle ilgili eğitimler de verilecek.

Nilüfer Belediyesi, kente, Nilüfer Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’ni kazandırdı. Fethiye Mahallesi’nde yapılan 3 katlı tam donanımlı merkez, afet ve acil durumlarda tüm olayların takibi ve gerektiğinde müdahaleler için kullanılacak. Nilüfer’in önemli bir ihtiyacını karşılayacak Afet ve Acil Durum Merkezi, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 18. yıldönümünde törenle hizmete açıldı.

Törende konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey, tam 18 yıl önce meydana gelen 17 Ağustos Marmara Depremi’nden bu yana deprem önlemleri açısından yaşanan süreci değerlendirdi. Marmara Depremi’nin Türkiye için bir milat olduğuna dikkat çeken Başkan Bozbey, “Yapıların güvenli bir şekilde yapılması,  depreme olan duyarlılığın artırılması, depremle yaşam biçiminin tekrar dizayn edilmesi, ilgili kurumlar  tarafından önlemlerin alınması ve halkın bilgilendirilmesi açısından Marmara Depremi bir milattır. 1999 yılında yaşadığımız deprem bize gerçekleri hatırlattı. Ancak 18 yılda deprem konusunda da çok yol alamadığımızı görüyoruz” dedi.

Deprem önlemleri açısından bazı çalışmaların yapıldığını ancak yeterli olmadığını söyleyen Bozbey şöyle devam etti:  “Resmi rakamlara göre 18 bin 373 insanımızı kaybettiğimiz 17 Ağustos Marmara Depremi’nin ardından yaptığımız en iyi iş arama kurtarma ekiplerini oluşturmak. Bu konuda ülke olarak inanılmaz bir mesafe aldık. Ancak deprem öncesine ilişkin almamız gereken önlemler var. Mesela ‘Ülkemizde ne kadar deprem toplanma alanı var, insanları nerde buluşturacağız,  hangi güzergâhlardan götüreceğiz, enerji ile ilgili sorunumuzu nasıl çözeceğiz?’ gibi soruların yanıtları yok. Bu konularda yapılması gereken çok şey var.”

22 Noktada Deprem İzleme İstasyonu

Nilüfer Belediyesi olarak, güvenli bir kent oluşturma çabalarını yıllardır sürdürdüklerini ifade eden Başkan Bozbey, Nilüfer Belediyesi’nin depreme yönelik aldığı önlemleri de anlattı. Nilüfer’de 22 noktada  Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonunun faaliyette olduğunu belirten Bozbey, bu istasyonlardan alınan verilerin sürekli değerlendirildiğini ifade etti. 26 mahallede de afet konteyneri bulunduğunu ifade eden Bozbey şöyle konuştu: “Mahallerimizde afete duyarlı gönüllü insanlarımıza eğitimler veriyoruz. Bu konteynerlerimizi muhtarlarımız, mahalle komitelerimiz ve afet gönüllülerimiz işbirliğiyle kullanmayı sağlayacağız. Ayrıca Afet Bilgi Sistemi ABİS’i, Türkiye’de ilk kez yaşama geçirdik. Bu sistemde, akıllı harita üzerinde afet sonrası toplanma alanları, geçici iskan/çadır alanları, alternatif yollar, sivil tahliye yolları, sahra hastanesi yapılacak alanlar, trafik kontrol noktaları, afet istasyonlarının yerleri gibi pek çok alan işaretlenmiş durumda. ENABİS Projemiz kapsamında da olası bir afet durumunda, Nilüfer’de yaşayan engelli bireylere adres ve bilgilerinden oluşan verilerimiz sayesinde rahatlıkla ulaşabilmeyi planlıyoruz. Sadece olağan koşullarda değil, olağanüstü koşullarda ve afet durumlarında da Nilüferlilere doğru, hızlı ve etkin hizmet sunmak için projeler üretiyoruz.”

 

 

Bursa  | 18.08.2017