201708101033_1.jpg OKİM’le İstihdam Seferberliği Sürüyor

Osmangazi Belediyesi’nin, kurduğu Osmangazi Kariyer İstihdam Merkezi (OKİM), iş arayanları iş sahibi yapmaya devam ediyor. İşveren ve iş arayanlar arasında köprü görevi gören OKİM, 2017 yılının ilk 7 ayında 269 vatandaşı iş sahibi yaptı.

Osmangazi Belediyesi’nin istihdam seferberliği kapsamında çalışmaları artarak devam ederken, her eğitim seviyesinden vatandaşların taleplerine yönelik takip ve yönlendirmeleri de hız kesmiyor.  Osmangazi Belediyesi Kariyer İstihdam Merkezi (OKİM)’e Ocak ayı itibariyle yılın ilk 7 ayında 2 bin 304 kişi iş müracaatında bulunurken, 269 vatandaş ise yapılan yönlendirmeler neticesinde iş başı yaptı. Kamuda çalışmak isteyen vatandaşların sayısının bin 281 olduğu başvurular, titizlikle takip ediliyor. Vatandaşların talep ve niteliklerine göre firma araştırmalarını dinamik bir şekilde devam ettiren OKİM personeli, ayrıca internet başvurularına da dönüşler yapıyor.  Bursa’da istihdama çok ciddi katkı sağlayan OKİM, özel sektörün yanı sıra, belediye bünyesinde çalışma talebinde bulunanları da kayıt altına alıyor.

İstihdam edilen vatandaşların yerleştirildiği sektör ve pozisyonlar arasında ise fabrika, üretim, kalite kontrol, cnc operatörü, forklift operatörü, kaynak operatörü,  pres operatörü, veri elemanı, ofis elemanı, yönetici asistanlığı, hasta kayıt, danışma, sekreter, satış destek, satış temsilciliği, temizlik, garson, güvenlik, şoför, tekstil sektörü, gıda ve turizm sektörü,  muhasebe elemanı, tıbbi sekreter, insan kaynakları elemanı, depo görevlisi, çağrı merkezi görevlisi, çocuk bakıcılığı ve makine mühendisliği gibi bölümler yer alıyor.    

Kadın ve Engelli Vatandaşlardan OKİM’e Yüksek Talep

Başvuranların talep ve niteliğe göre firma araştırması yapıp yönlendiren OKİM, güncel yenilenen firma ağı ile işveren ile iş arayanı doğru adreste buluşturuyor. Yılın ilk 7 aylık verilerine göre başvuruların bin 160’ını kadın, 82’sini engelli vatandaşlar oluşturdu. Başvurular dikkate alındığında OKİM’le kadın ve engelli istihdam oranının da arttığı belirtildi. OKİM’in kapısını çalanlar arasında, dezavantajlı vatandaşların özellikle tercih sebebi olduğu anlaşıldı.

Bursa  | 10.08.2017