201707311033_koy.JPG Karapürçek Sağlıklı Suya Kavuştu

Karapürçek İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Su Deposu’nun açılış töreni gerçekleştirildi.

Karapürçek İsale Hatları, İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Su Deposu’nun açılış töreninde konuşan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Sakarya kabuğunu kırdı. Sakarya artık eski Sakarya değil. Meydanlarıyla, parklarıyla, ulaşım hizmetleriyle, içme suyu ve enerji yatırımlarıyla, kültür merkezleriyle, yeni duble yollarıyla ayağa kalkan bir Sakarya’dan söz ediyoruz. 3 Milyon 850 bin TL maliyetli, içme suyu isale hatları, deposu ve arıtma tesisi Karapürçekli hemşerilerimiz için hayırlı olsun.” dedi.

‘‘SASKİ Varsa Su Sorunu Yok’’

Açılış töreninde ilk konuşmayı Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş gerçekleştirdi. Karapürçek’te hayata geçirilen yatırımlarla Karapürçeklilerin çeşmelerinden uzun yıllar boyunca en kaliteli suyun ulaşacağını ifade ederek sözlerine başlayan Rüstem Keleş, “Bugün Karapürçek ilçemizde de hayata geçirdiğimiz yatırımla birlikte Karapürçekli hemşerilerimizin çeşmelerine paket sulardan çok daha kaliteli su ulaşmış olacak. Suyumuz emsallerine göre çok daha nitelikli bir sudur. Büyükşehir Belediye Başkanımızın ‘SASKİ’nin olduğu yerde su sorunu yoktur.’ sözü, bizlere duyduğu güvenin en büyük göstergesidir. Biz bu güvenin sorumluluğunun bilincinde olarak gayretli çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

Karapürçek’te tamamlanan çalışmalardan bahseden Keleş, “SASKİ olarak Karapürçek ilçemizde Kanlıçay ve Uludere İçmesuyu İsale Hattı’nı tamamladık. SİEMENS tarafından yapılan son teknoloji arıtma tesisi ve 2 bin metreküplük su deposu ile ilçemize toplam 3 milyon 850 bin TL’lik yatırım yaptık.  Biz, yaptığımız her çalışmada vatandaşlarımızın faydasını düşünüyoruz. İnsan sağlığı bakımından faydalı mineralleri yok etmeden o mineralleri koruyarak en kaliteli suyu çeşmelere ulaştırıyoruz” şeklinde konuştu.

Rekor Kalite

Bulanıklık değerlerine dikkat çekerek konuşmasını tamamlayan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “İçme suyu kalitesinde bulanıklık değeri Türkiye standartlarında en temel kriteri 1 iken, arıtma tesislerimizde arıtılan suyun değeri 0,020’dir. Biz SASKİ olarak rekor kalitede arıtma sağlıyoruz. Hemşerilerimiz çeşmelerinden güvenle su içebilir. Ayrıca kaçak su kullanımına dikkat çekmek istiyorum. Vatandaşlarımız kaçak su kullanmasınlar, kullananları bize bildirsinler. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Saygıdeğer Büyükşehir Belediye Başkanımıza şükranlarımızı sunuyor, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Karapürçek Çok Mutlu

Rüstem Keleş’in ardından bir konuşma yapan Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım, ilçe halkı olarak çok mutlu olduklarını dile getirdi. Yıldırım, “İlçemizde kış aylarında yaşadığımız büyük bir sorunun çözüme kavuşturulması adına açılan tesis için çok büyük mutluluk duyuyoruz. Özellikle kış aylarında çeşmelerimizden adeta çamur akıyordu. İçme suyu temini noktasında büyük zorluk yaşanıyordu. Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bugün bizlere bu mutlu günü yaşattı. Biz biliyoruz ki çok değerli başkanımız verdiği her sözü tek tek yerine getiriyor.  En başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeki Toçoğlu’na, çalışma ekibine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sakarya  | 31.07.2017