201707171053_15Temmuz.jpg Belediyeler 15 Temmuz İçin Seferber Oldu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü tüm yurtta düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Şehitlerin anıldığı yıl dönümünde vatandaşlar meydanlara akın etti. Belediyeler düzenlenerek etkinliklerle vatandaşları bir araya getirdi.

15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasının birincil gerçekleştirilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 3 farklı noktada toplanan vatandaşlar,  15 Temmuz Şehitler Köprüsü 'ne doğru "Milli Birlik Yürüyüşü" nü başlattı. Cumhurbaskanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım da tören alanına yürüyerek geldi. Köprüdeki törene yüzbinlerce vatandaş katıldı.

Bu törenin dışında yurdun bir çok yerinde yerel yönetimler değişik organizasyonlar düzenledi. 15 Temmuz darbe girişimi ve darbe girişiminde bulunmak milleti ortaya koyduğu şanlı zaferin tüm Türkiye'de olduğu gibi Konya'da da yüzbinler demokrasi nöbetinde buluştu. Cumhurbaşkanı Abhazya, 15 Temmuz Şehitleri Anıtı'nın açıldığı programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM'deki anma töreninde yaptığı konuşma da heyecanla takip edildi.  

15 Temmuz gaziosmanpaşa'da da vatandaşlar sokağa döküldü. 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünde ülkenin. İşgal girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile günlerce Demokrasi Nöbeti tutan vatandaşlar, bu yıl da 15 Temmuz gecesinde demokrasi nöbeti tuttu. Elinde bayraklarla gelen Gaziosmanpaşa meydanına 7 den 70'e binlerce vatandaş, alan çalınan marşlara eşlik etti. 

Terör örgütü FETE tarafından gerçekleştirilen hain kalkışmaya yıldönümünde, Eyüp Belediyesi'nin Eyüp Sultan Meydanı'nda düzenlediği programla şehitleri rahmetle andı.Eyüplüler 15 Temmuz kahramanları için düzenlenen anma programında tek vücut olarak tüm dünyaya bu ülke için hain planlar yapanların karşılarında milleti bulacakları, hain emellerine hiç Bir zaman ulaşamayacakları mesajını verdi. Programda gösterilen 15 Temmuz klipleri ve belgeselleri ise vatandaşları gözyaşına boğdu.

Dağda Bile Anma Töreni

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde Kayseri Dağcılık İl Temsilciliği tarafından 15 Temmuz'da şehitler anısına, Erciyes Dağının 3 Bin 916 metre yüksekliğindeki zirvesinde Türk bayrağı açıldı, İstiklal Marşı okundu, şehit ve gazilerimiz için dua edildi.

Gerçekleştirilen hain darbe girişiminin yıldönümünde Orhangazi yine uyumadı. 15 Temmuz 2016 gecesi olduğu gibi bir yıl sonra da Orhangazi halkı Cumhuriyet Alanı’nı doldurdu, hep bir ağızdan darbelere lanet okudu. Sabaha kadar nöbet tutan Orhangazililer, ilahiler, sema gösterileri ve çeşitli etkinliklerle sabaha kadar demokrasi nöbeti tuttu.

Demokrasi nöbetlerine ev sahipliği yapan Adnan Menderes Meydanı, bir kez daha birlik ve beraberlik mesajları veren Mustafakemalpaşalılarla doldu. Mustafakemalpaşa Belediyesi'nin öncülüğünde bir hafta süren '15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Günü' etkinliklerinin son günün de bayraklarla meydanı süsleyen her yaştan Mustafakemalpaşalı, 'Demokrasi ve Şehitler Günü Yürüyüşü'nde tek vücut oldu.

Türkiye'nin birlik, beraberlik ve bütünlüğüne karşı, ülkeyi işgal etmek için FETÖ mensuplarının hain darbe girişimine karşı bir yıl önce meydanlara çıkan Esenlerliler, 15 Temmuz akşamı Dörtyol Meydanı'nda bu kez Diriliş Nöbeti'nde bir araya geldiler. İnsanlık tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir direniş ile 'vatan sevgisi nedir' tüm dünyaya gösteren kahraman yüz binler, o gecenin yıl dönümünde 15 Temmuz şehitlerini ve gazilerini dualarla andılar.

Başakşehir'de “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” programı Fatih Terim Stadyumu’nda gerçekleştirildi.15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlandı. 15 Temmuz şehitleri minnetle anıldı.  FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimine karşı Türk halkının kahramanca verdiği mücadelenin birinci yıldönümü tüm yurtta olduğu üzere Başakşehir’de de özel bir programla kutlandı. Programda şehitler minnetle anıldı, dualar edildi

Milli iradeye sahip çıkan aziz milletimizin Demokrasi Zaferi ile taçlandırdığı 15 Temmuz Destanı, İznik Milli İrade Meydanı’nda gerçekleşen coşku ve heyecan dolu programın ardından demokrasi nöbetleriyle devam ediyor. Etkinlik Eşrefzade Camii İmam Hatibi Recep Topçuoğlu, Osman Bostancı ve Cumali Baktemur tarafından okunan Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlarken, İznik Müftü Vekili Faruk Davarcı tarafından hatim duası gerçekleştirildi. 00.13’te ülke genelinde 90 bin camiden yükselen Sela seslerinin ardından Demokrasi Nöbetleri sabah ezanlarına kadar devam etti.İznik Milli İrade Meydanı’nda nöbetlerini icra eden vatandaşlara kurumlar ve esnaflar tarafından ikramlarda bulunuldu.

Malkara İlçe Kaymakamlığı tarafından organize edilen, Malkara Belediyesi, kamu kurumları, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı Demokrasi ve Milli Birlik Günü yürüyüşü 15 Temmuz 2017 Cumartesi akşamı saat 20.00’de gerçekleştirildi. Demokrasi ve Milli Birlik Günü yürüyüşü öncesinde Malkara Belediyesi tarafından vatandaşlara Türk bayrağı dağıtımı yapıldı. Hükümet Meydanı Atatürk Anıtı önünde toplanılıp şanlı al yıldızlı Türk bayraklarımızla gerçekleştirilen milli birlik ve beraberlik yürüyüşü 14 Kasım Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, otogar önü ve Atatürk Bulvarı güzergâhından geçildikten sonra yürüyüş Atatürk Anıtı önünde son buldu.

Meydanlar Kırmızı Beyaz

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla tüm Türkiye'de gerçekleşen demokrasi yürüyüşü Balıkesir'de de on binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

Balıkesir'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri saat 21.30'da Alihikmetpaşa Meydanı'nda mehteran takımı eşliğinde gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile başladı. Milli İrade Meydanı'nda biten yürüyüşün ardından Valilik'te 15 Temmuz temalı resim sergisi açıldı. Protokolün tören alanındaki yerini almasının ardından şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul konuşmasının dinlenmesinin ardından Kur'an'ı Kerim okundu.

15 Temmuz hain kalkışmasının 1. yıl dönümünde Kütahya tek yürek oldu. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Beraberlik Günü etkinlikleri kapsamında demokrasi nöbeti tutuldu. Genciyle yaşlısıyla meydanı dolduran vatandaşlar saygı duruşunda bulundu, hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okudu.Daha sonra 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan olaylara ilişkin görüntülerin yer aldığı belgesel dev ekrandan halka sunuldu. Zafer Meydanı’na akın eden binlerce vatandaş 15 Temmuz kalkışmasının 1. yıl dönümünde FETÖ’ye tepki gösterdi.

Bozüyük Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü ile 15 Temmuz hain darbe girişiminin 1. yıldönümü nedeni ile düzenlenen ‘15 Temmuz Destanı’ adlı program Bozüyüklülerin coşkulu katılımları ile gerçekleştirildi.

15 Temmuz Şehitleri Anıtı ve Parkı’nın açılışı ile başlayan ve ardından yapılan Milli Birlik Yürüyüşü ile devam eden program Cumhuriyet Meydanı’ndaki demokrasi nöbeti ile sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti. ‘15 Temmuz Destanı’ adlı program ile 1 yıl öncesine geri dönen Bozüyüklüler o kara geceyi tüm gerçekliği ile tekrar yaşadı.

15 Temmuz Hain Darbe Girişimi Yıldönümü nedeniyle Gölbaşı Demokrasi Meydanında program düzenlendi. Program, vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen 15Temmuz Yürüyüşü ile devam etti. Yürüyüşün ardından Gölbaşı Müftüsü Selami Sayın tüm şehitlerimiz için dua okudu. Ülke genelinde selaların okunması ile sabah namazına kadar demokrasi nöbeti başladı.

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Atatürk Havalimanı’na giderek 15 Temmuz 2016’da şehit olan 249 yurttaşımız anısına 249 karanfil bıraktı.

Zeytinburnulu vatandaşlar, hain darbe girişiminin birinci yılında milli birlik ve beraberliği göstermek için 15 Temmuz Meydanı’nda buluştu. 16 Temmuz Pazar gününe kadar devam eden Demokrasi Nöbeti’nde kahraman 249 şehidimiz çeşitli etkinliklerle anıldı. Binlerce vatandaşla birlikte Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualar eşliğinde tutulan Demokrasi Nöbeti, sabah ezanıyla birlikte son buldu.

Taksim Meydanı’nda Buluştular

15 Temmuz Darbe Girişiminin birinci yılı dönümünde İstanbul'un dört bir yanındaki binlerce kişidir Demokrasi Nöbeti için Taksim Meydanı'nda buluştu. Akşam saatlerinde Taksim Meydanında toplanmaya başlam kalabalık gece geç saatlere kadar ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak 'darbelere hayır' dedi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve 15 Temmuz Şehmuz Demir'in babası Cemil Demir'in yanı sıra Türk sinemasından çok sayıda bir vatandaşlara destek vermişlerdi.

15 Temmuz hain darbe girişimin yıl dönümünde Körfez, 'kırmızı-beyaza' büründü. İlk olarak binlerce Körfezli Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nin ön kapısına ve ellerinde Türk bayrakları ile 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Meydanı'na kadar yürüdü.

İstanbul  | 17.07.2017