201707101112_koy.JPG Kırkpınar Er Meydanı, 45 Milyona Yenilenecek

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı'nın, bu yıl güreşler bittikten sonra, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteği ile 45 milyon liraya modernize edilmeye başlanacağını açıkladı.

Edirne Belediye Başkanlığı bu yıl 656'ncısı düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için tüm hazırlıklarını tamamladı. Belediye Başkanı Recep Gürkan, Er Meydanı'nda düzenlediği basın toplantısında bu yılki güreşlerin ardından tesislerin yıkılarak 45 milyon liraya modernize edileceğini söyledi.

Tesislerin ve yağlı güreşlerin geleneklerini göz önüne alarak Er Meydanı'nın yenileceğini anlatan Gürkan, "Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a teşekkür ederim. Kırkpınar Er Meydanı'nı modernize ediyoruz. Burasının tarihi dokusu ve geleneklerini göz önüne alıp acele etmeden ama emin adımlarla titiz bir çalışma gerçekleştirdik. 5 bin dönümlük alanda sadece Er Meydanı'nın bulunduğu alanı koordinatlarıyla 25 yıllığına yatırım yapabilmeleri için Gençlik ve Spor Bakanlığı'na devrettik. Kırkpınar Er Meydanı'nı yılda 1 hafta kullanmak yere 365 günü kullanabilir bir hale getirmek istiyoruz. Yeni Kırkpınar alanı 45 milyon lira bedelle, devlet yatırım programına girdi. Yakında bu Kırkpınar'dan sonra en kısa zamanda gerekli işlemler bittikten sonra 1951'den bu yana parça, parça yapılmış Kırkpınar Er Meydanı'nın çağına şartlarına uygun, pehlivanların rahat hareket edebileceği, tesislerini kullanabileceği, seyircilerin rahat güreş izleyebileceği bir alanı yakında modernize ederek Kırkpınar'ın ve Türk milletinin hizmetlerine kavuşturmuş olacağız. Yeni tesislerde bir Kırkpınar müzesi ve güreşçiler için antrenman salonu da olacak" dedi.

Edirne  | 10.07.2017