201707041126_koy.JPG Yalova Butik Kent Olacak

Yalova Mimarlar Odası İl Temsilciliği, Yalova Belediyesi ve Çınarcık Belediyesi ile yaptığı işbirliği sonucu akademik odaların da katılımı ile birlikte toplantı düzenledi. Toplantının ilk adımı olarak Butik Kent Projesi’ni masaya yatırdı.

Mimarlar Odası İl Temsilcisi İsmail Hakkı Gültekin, sorunların tespitine ve çözümüne katkıda bulunmak amacıyla ‘İlk Adım Yalova Butik Kent’ adlı projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti. Gültekin, “Amacımız, butik bir Yalova oluşturmaya katkı sağlamak” dedi.
Kahvaltıda bir araya gelen Yalova Mimarlar Odası üyeleri ve akademik odaların temsilcileri, kentin sorunlarına bilimsel yöntemlerle katkıda bulunmak istediklerini belirttiler.

Kahvaltılı toplantıya Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Yalova Belediye Başkan Yardımcıları Halit Güleç, Jülide Güner ve Murat Kuleli, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan ve YTSO Meclis Başkanı Cemil Demiryürek ile akademik oda ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Mimarlar Odası İl Temsilcisi İsmail Hakkı Gültekin, “Yalova’da sorunların tam bir birliktelikle çözümüne katkı sağlamak istiyoruz. Sorunları çözülmüş, modern bir yapılaşmaya sahip, değerleri korunmuş butik bir Yalova ortaya koymamız gerekiyor. Sorunların çözümünü sadece tek bir kurumun üstüne yüklemenin, o sorunların ortadan kaldırılmasını geciktireceğini, belki de ortadan kaldıramayacağını biliyoruz” dedi.

Kentin geçmiş dönemdeki planlamasıyla ilgili büyük sıkıntıların olduğunu söyleyen Başkan Salman ise bu söylem ve projeden dolayı Yalova Mimarlar Odası’na teşekkür etti.  Salman, “Kentin merkez mahallelerini yıkıp yeniden yapma şansımız yok. Bunu yapabilsek Yalova’daki yaşam standardı çok daha yukarılara çıkar. Belediye başkanlığım süresince, 4 katın üzerine gelecek teklifi meclise getirmem, dikkate dahi almam. Yalova’nın bir beton kenti olmasını istemiyorum. Her ne kadar imara açılacak alanımız az da olsa bundan taviz vermeyeceğim” şeklinde konuştu.

Yalova  | 04.07.2017