201706281417_1.JPG Uludağ'ın Pınarları Bursa'ya Akacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Uludağ’dan gelen pınar sularının kent ekonomisine kazandırılması hedefiyle Kestel’in Gözede mevkiinde Mart ayında temeli atılan Su Şişeleme Fabrikası’nda inşaat tamamlanma aşamasına geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, toplam 19 bin metrekare kapalı alana sahip tesiste kullanılacak makinelerin yurt dışından gelmeye başladığını belirterek, Ağustos ayında deneme üretimi, Eylül’de ise tam kapasite ile üretimin planlandığını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Uludağ’dan gelen pınarların kent yararına kullanılması amacıyla başlattığı çalışmalarda sona gelindi. Kestel’in Gözede mevkiinde Uludağ yamaçlarında geçtiğimiz mart ayı sonunda temeli atılan, toplam 19 bin metrekare kapalı alana sahip su şişeleme fabrikasında inşaat tamamlanma aşamasına geldi. Alanın kapatılmasıyla ilgili çalışmalar büyük ölçüde tamamlanırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ile birlikte inşaat alanında incelemelerde bulundu.

Ağustos’ta Deneme Üretimi
Uludağ’da boşta kalan tüm suları toplayacaklarını ve her geçen gün kapasitenin artacağını ifade eden Başkan Altepe, mart ayının sonunda temeli atılan tesisin 3 ayda kapalı alanlarının hemen hemen bitmek üzere olduğunu vurguladı. Toplam 19 bin metrekare kapalı alana sahip tesisin 1600 metrekaresinin idari bölümden oluştuğunu dile getiren Başkan Altepe, “Buraya kurulacak makineler, cihazlar, aparatlar ve sistemler yurtdışından gelmeye başladı. En modern su şişeleme tesisini kurmuş olacağız. Kurulan bu tesis inşallah ağustos ayında deneme çalışmalarına başlayacak, eylül ayında da üretime geçecek. Burada saniyede 60 litre su işlenecek. Bir vardiyada 40 tır su çıkabilecek. Yani 24 saat çalıştığında tam 120 tır su buradan çıkarak Bursa, Türkiye ve dünya pazarlarına gidecek. Bursa’nın sularının geliri artık Bursa’ya akacak. Uzun yıllar Bursa’da herkesin konuştuğu bir konuydu, onu da gerçekleştirmek bizlere nasip oluyor. Şimdiden Bursa’mıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Bursa  | 28.06.2017