201706211129_sakarya.jpg Tarihi Uzunçarşı Örnek Bir Görünüm Kazanacak

Tarihi Uzunçarşı’da devam eden dönüşüm çalışmalarını yerinde inceleyen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Projemiz tamamlandığında Tarihi Ada örnek bir görünüme kavuşacak. Şehrimiz önemli bir sembol kazanacak” dedi.

Belediye Başkanı  Toçoğlu, Tarihî  Uzunçarşı’da devam eden dönüşüm çalışmalarını yerinde inceledi. Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan ile Uzunçarşı Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Murat Uslu da incelemeler esnasında hazır bulundu. Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Başkan Toçoğlu, Uzunçarşı esnafını ziyaret ederek hayırlı işler diledi ve dönüşüm çalışmalarıyla ilgili görüşlerini aldı.

Her Şey Yolunda

Tarihî  Ada’nın Sakarya tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Başkan Toçoğlu, “Uzunçarşı çok uzun yıllardan beri şehrimizin ticaret merkezlerinin başında geliyor. Çok fazla tarihî yapının bulunmadığı şehir merkezimizdeki tarihî yapıların birçoğu burada yer alıyor. Çarşımız yıllar geçtikçe tarihî özgünlüğünü ve cazibesini kaybetmeye başlamıştı. Bizlerde şehrimizin bu önemli değerine sahip çıkmak için bir dönüşüm projesi başlattık. Şu anda projemizde her şey yolunda ilerliyor. Esnaflarımızın işlerini aksatmayacak, çevreye rahatsızlık vermeyecek şekilde bir dönüşüm çalışması yürütüyoruz. Projemiz tamamlandığında Tarihî Uzunçarşı örnek bir görünüme kavuşacak. Şehrimiz önemli bir sembol kazanacak.” diye konuştu.

5 Tarihî Eser Bina Tamam

Çalışmalarla ilgili bilgiler veren Başkan Toçoğlu, “Projemizi etaplar halinde gerçekleştiriyoruz. 1. etap çalışmalarımız devam ederken 2. etabı da başlatmıştık. Şu anda çarşı zeminine granit döşeme kaplamalar ve yağmur olukları yapılıyor. İşlemleri tamamlanan binaların dış cepheleri boyanıyor. 1. etap kapsamındaki binalarda çatı imalatları bitti. Ahşap doğramalar takılıyor.  Binalarda görünürde bulunan kablolar ise gizlenecek. Uzunçarşı’nın doğalgaz tesisatı tamamen yenileniyor. Çarşımızda bulunan 10 tarihi eser binanın ise 5 tanesinde çalışmalar tamamlanmış durumda. Şu anda ortaya çıkan görüntünün dahi heyecan verici olduğu kanaatindeyim. Etaplardaki çalışmalarımız tamamen bittiğinde ortaya çıkacak görüntünün tüm hemşehrilerimiz ve şehrimizi ziyaret edenlerce çok beğenileceğine, Tarihî  Uzunçarşı’nın bir cazibe merkezi haline geleceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Sakarya  | 21.06.2017