201703310919_1.JPG Yıldırım’da Engelsiz Yaşam Merkezi’nin Temeli Atılıyor

Dezavantajlı gruplarda yer alan vatandaşları sosyal yaşamın içerisine dahil etmeye yönelik projeler geliştiren Yıldırım Belediyesi, engelli vatandaşları dört duvar arasından kurtaracak ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’ni hayata geçiriyor.

 Yıldırım’da insan yaşamına verilen değer ışığında Arabayatağı Mahallesi’nde Yakın Çevre Yolu’na cepheli alanda 12 bin 612 metrekare üzerine kurulacak ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’, Yıldırım Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek olarak hayata kazandıracağı önemli bir sosyal yaşam alanı olacak. Planlama çalışmaları tamamlanan ve kısa süre içerisinde temeli atılacak merkezin bünyesinde; aile eğitimi bölümü, yaşlılar için destek bölümü, psikolojik destek bölümü, engelliler için oyun–aktivite-sosyal yaşam bölümü, 200 kişilik konferans salonu, kütüphane, gündüz bakım bölümü, iş ve mesleki eğitim bölümü, pazarlama ve satış bölümü, sağlık ve rehabilitasyon bölümü, misafirhane, bedensel etkinlikler salonu, terapi bahçeleri, spor alanları birimleri yer alıyor.

Yıldırım’ın engelli oranı en yüksek ilçelerden birisi olduğunu hatırlatan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail hakkı Edebali, “Nüfusumuzun yüzde 13’ü fiziki dezavantaj sahibi. Ancak bizler de birer engelli adayıyız. İdeal şehir Yıldırım hedefinde, insan onuruna yakışır yaşam ve şehir sunmak adına çok sayıda projeyi hayata geçirdik ve bir o kadarı da yakında hizmete girecek. İlçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın engelsiz bir hayat sürmesini sağlamak için çalışmak bizlere mutluluk veriyor. Yıldırım Belediyesi olarak bu vatandaşlarımızın dezavantajlarını avantaja çevirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Müzik Akademisi ve Engelsiz Mutfak gibi projelerimizin yanı sıra, engelli sporcularımıza sağladığımız desteklerle elde ettikleri sonuçlar, bu kocaman yüreklere sağlanacak küçük bir destekle neler başarılacağının göstergesi” diye konuştu.

“Zihinlerdeki Duvarları Yıkacağız”

Yıldırım’a kazandırılacak ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’ ile engelli vatandaşlara yeni ufuklar kazandırılacağını vurgulayan Başkan Edebali, projeyi başlıca sorumluluklarından biri olarak kabul ettiklerinin altını çizerek, “Engellerin insanların zihinlerinde ördükleri duvarlar olduğu bilinciyle engelli vatandaşlarımızın bu duvarları yıkmasını sağlayacak projeler üretiyoruz. Engelsiz Yaşam Merkezimizde engelli kardeşlerimizi meslek sahibi yapacağız. Öğrendiklerini üretime çevirmelerine imkan tanırken, ürünlerini satabilecekleri alanlar kurarak satış ve pazarlama desteği de vereceğiz. Bu kardeşlerimiz böylelikle ekonomik yaşama katılım sağlayacaklar. Daha öncesinde birilerine muhtaç olarak yaşamlarını devam ettirmeye çalışan engelli vatandaşlarımız, hem hobi sahibi hem de meslek sahibi olarak Yıldırım’daki üretimin birer parçası konumuna gelecekler. Aynı zamanda psikolojik destek bölümü, engelliler için oyun–aktivite-sosyal yaşam bölümü, sağlık ve rehabilitasyon bölümü, bedensel etkinlikler salonu ve terapi bahçeleri ile engellilerimize destek olacağız” ifadelerini kullandı.

 

Bursa  | 31.03.2017