201703151030_tekirdağ.jpg Tekirdağ’da Koyunculuğu Geliştiren Proje

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen "Koyunculuğu Geliştirme Projesi'nin" 2. etabı Süleymanpaşa İlçesinde gerçekleşti.

Gerçekleşen programda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Prof.Dr Tamer Dodurka, Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemalettin Toluca, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan ve birçok davetli yer aldı.

 "Koyunculuğu Geliştirme Projesi'nin" 2. etabı kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde 103 adet damızlık koç, noter huzurunda çekilen kura sonucu belirlenen  vatandaşlara dağıtıldı.

Programda konuşan Başkan Kadir Albayrak, "Tekirdağ'da tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli bir yeri olduğu aşikar.Biz Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımıza gereken her türlü alanda destek olmaya özen gösteriyoruz .Geçen yıl manda dağıtımı olduğu gibi, bu yıl da damızlık koç dağıtımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Sözünü verdiğimiz gibi gelecek yıl itibariyle de bu projelerimiz aynı hassasiyetle devam edecek. Bugün gerçekleşen projemizde ne kadar doğru kararlar verdiğimizi vatandaşlarımızın güler yüzünden anlıyorum ve mutlu oluyorum.Gerçekleştirdiğimiz bu projenin tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum" dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi hayvancılığın geliştirilmesine yönelik olarak "Manda Yetiştiriciliği Projesi" kapsamında 168 baş manda dağıtmış, Mera Yönetimi Projesi ile  de 2015-2017 yıllarında 61 mahallenin 80.930 dekar alanında 2.096.350 kg gübre atılarak bu alanlar iyileştirmişti. Baklagil Yem Bitkileri Ekiliş Alanlarının Geliştirilmesi Projesi ile de il genelinde 8918 dekar alan için yem tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Bu projelerin dışında, hayvancılığı bir bütün olarak ele alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile "Koyunculuğu Geliştirme ve Damızlık Koç Dağıtım Projesi'' kapsamında 300 damızlık koçu, küçükbaş yetiştiricilerine dağıtıyor.

Malkara Kültür Sarayında 26.01.2017 yapılan dağıtım töreni ile 197 baş damızlık koç 135 yetiştiriciye verilmişti. Son olarak Çorlu , Saray, Muratlı, Marmaraereğlisi, Ergene ve Süleymanpaşa ilçelerinde başvuru şartlarını taşıyan 66 yetiştiriciye 103 baş damızlık koç dağıtılarak toplamda 201 yetiştiriciye 300 damızlık koç dağıtımı tamamlanmış olacak.

İstanbul  | 15.03.2017