201703141236_1.JPG Arnavutköy’e 94 Milyonluk Yatırım…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Arnavuktöy’e yaptığı ve temelini atacağı toplam 94 milyon liralık yatırım için, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla toplu açılış ve temel atma töreni gerçekleştirildi. Topbaş, “Sizler bize her seçimde evet dediniz, biz de gereğini yerine getirdik” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Arnavutköy ilçesinde tamamladığı ve temelini atacağı toplam 94 milyon liralık yatırım, hizmet için toplu açılış ve temel atma töreni gerçekleştirildi. Arnavutköylülerin yoğun ilgi gösterdiği törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ve Arnavuktöy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı ile meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

“Hizmet İçin Geceyi Gündüz Yaptık”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Arnavutköy’e 13 yılda toplam 2 milyar 35 milyon liralık yatırım ve hizmet yaptıklarını belirterek, “Bugün açılışını yapacağımız ve temelini atacağımız yatırım ve hizmetlerimizin tutarı 94 milyon 37 bin lira. Temelini atılacak yatırım ve hizmetler ise 56 milyon 261 bin lira. Arnavutköy ilçemize ve İstanbul’a hayırlı olsun” dedi.

“Sizler bize her seçimde evet dediniz, biz de gereğini yerine getirdik. İstanbul ve Türkiye gelişiyor. Arnavutköy artık köylükten çıkarak güzel bir şehir haline dönüşüyor” ifadesini kullanan Başkan Kadir Topbaş, “Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olur. Yaptığımız işler ortada. Yurttaşlarımız olarak hep arkamızda durdunuz. Biz de geceyi gündüz yaptık. Nerde ne ihtiyaç varsa yerine getirdik. Bugün dünden çok farklı, yarınlar çok daha farklı olacak” diye konuştu. İstanbul’da plansız bir gelişmenin sıkıntılarını çözmeye çalıştıklarını ifade eden Kadir Topbaş, geçmişte su taşkınları olan Arnavutköy’de su atık su ve altyapı yatırımlarıyla kader gibi algılanan su taşkınlarının meydana getirdiği sıkıntıları çözdüklerini söyledi. 

Sorunları Çözülen Arnavutköy’e 4 Ayrı Metro…

Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “Geçmişin eksikliklerini gidermek için gece gündüz çalışıyoruz. İstanbul’a 13 yılda 98 milyar liralık yatırım yaptık. Hamdolsun ne devlete, ne bir başka kuruma belediyemizin günü gelmiş bir liralık borcumuz yok. Arnavutköy Hastanesi’nin arkasından 80 milyon lira harcayarak ilçenin merkezini rahatlatacak yol yapıyoruz. İnşallah Mayıs ayında bitireceğiz. Sayın Başkan ne istiyorsa, Arnavutköy’e ne gerekiyorsa yapıyoruz. Tramvayı tamamladık ama Arnavutköy’e metro gelmeli dedim. Burada oturan hiç kimse metro geleceğini düşünemezdi. Ama metro geliyor. Projelendirme çalışmaları tamamlandı. Vezneciler’den buraya ve 3. Havalimanı’na kadar bir metro hattı geliyor. Diğer taraftan 33 km’lik Halkalı - Arnavutköy – 3. Havalimanı raylı sistem hattı, 32 km’lik Gayrettepe - Kemerburgaz - 3. Havalimanı raylı sistem hattı ve 33 km’lik Halkalı - Bahçeşehir - Çatalca raylı sistem hattı da yapılacak. 4 tane raylı sistem hattıyla buluşmuş bir Arnavutköy geliyor.”

İbb ve Aselsan’dan Dev Metro Vagonu Hamlesi

İstanbul’da göreve geldiklerinde 45 kilometre raylı sistem olduğunu, yapılan yatırımlarla bugün 150 kilometreye çıkardıklarını, bir o kadar metro inşaatının devam edeceğini, nihai olarak da 1000 kilometrelik raylı sistem hedeflediklerini anlatan Başkan Kadir Topbaş, “Geçmişte metro vagonu yaptık ama Türkiye’de ilk defa Aselsan ile metro vagonunun beynini yapacağız. 3. Aşamaya geldik.” dedi.
Topbaş, Afrika’ya, Saraybosna’ya yeniledikleri çok sayıda eski otobüsü hediye ettiklerini ve hediye etmeye devam edeceklerini dile getirdi. Başkanlığını yürüttüğü Türkiye Belediyeler Birliği olarak Moğalistan’ın Başkenti Ulan Batur’da 10 tane kadın ve aile sağlığı merkezi yapacaklarını da müjdeledi.

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş ve Ahmet Haşim Baltacı ile beraberindekiler butona basarak temeli atılacak olan 10 bin metrekarelik Arnavutköy Meydanı ve Yer altı Otoparkı’nın temeli attı. Modern meydanın Arnavutköy’ün önemli yapılarından biri olacağın belirten Kadir Topbaş, “Darısı metroların başına” diyerek butona bastı. Daha sonra kurdele kesilerek tamamlanan yatarım ve hizmetlerin toplu açılışı gerçekleştirildi. 

Açılışı Yapılan Yatırım ve Hizmetler: 37 Milyon 776 Bin

Arnavutköy İmrahor Mesire Alanı, Arnavutköy Mezarlığı Hizmet Binası ve Gasilhane Binası, Ömerli Ve Hadımköy Mahallerine Atıksu Hattı Ve Yağmursuyu Kolektörü, Arnavutköy Merkez, Baklalı, Boyalık, Terkos, Karaburun, Yeniköy, Hacımaşlı Ve Yassıören Mahallerine Atıksu Hattı Ve Yağmur Suyu Kanalı, Baklalı Biyolojik Arıtma Tesisi, Yassıören Biyolojik Arıtma Tesisi
 

Temeli Atılan Yatırım Ve Hizmetler: 56 Milyon 261 Bin Lira

Ömerli Ve Hadımköy Mahallerine Atıksu Ve Yağmur Suyu Kanal İnşaatı, Sazlıbosna Mahallesine Terfi Merkezi İnşaatı, Atatürk, Boğazköy, Bolluca, Çilingir, Fahit, Haraçcı, Hastane, İmrahor, İslambey, M. Kemalpaşa, M. Fevzi Çakmak, Mavigöl, M. Akif Ersoy, Nenehatun, Yavuzselim, Yeniköy Ve Yunus Emre Mahallerine Atıksu Ve Yağmur Suyu Kanalı İnşaatı.

 

İstanbul  | 14.03.2017