201501261231_atık manşettt.jpg Elektronik Atıkları Çöpe Atmayın

İzmit Belediyesi, uyguladığı proje ile elektronik çöplüğe geçit vermiyor. Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından 5 yılı aşkın zamandır yürütülen elektronik atık toplama projesi ile tonlarca televizyon, bilgisayar, beyaz eşya gibi elektronik atıkların çöpe atılmasının önüne geçiyor.

Belediye yetkilileri, elektronik atıklar içinde insan ve çevre için son derece tehlikeli olan kurşun ve fosfor bulunduğuna dikkat çekerek” kullanım ömrünü tamamlamış, buzdolabı, televizyon, bilgisayar, çamaşır makinası gibi elektronik atıkların elden çıkarılması ülkemizde önemli bir sorun oluşturmaktadır. Bir çok kişi söz konusu malzemeleri çöpe atıyor. Bu da insan ve çevre sağlığını tehdit etmektedir. Elektronik atıklar içindeki kurşun ve fosfor insan sağlığı için büyük risk oluşturmaktadır. Özellikle eski televizyonlar hurdacılara verilmekte, buralarda bunların kontrolsüz şekilde parçalanmasıyla tehlikeli durumlarla karşılaşmamıza neden olunmaktadır. İzmit Belediyesi olarak elektronik atıkları kontrollü şekilde toplayarak geri dönüşümünü sağlıyoruz. Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’ın da büyük önem verdiği proje kapsamında geçen yıl içinde 20 tona yakın  elektronik atık topladık. 5 yıl içinde toplanan elektronik atık miktarı ise 93 tonu geçti” dedi.

"Arayın Alalım"

Belediye yetkilileri, vatandaşlardan ev ve işyerlerindeki elektronik atıkları çöpe  atmamalarını da isteyerek” vatandaşlar belediyemizin 318 00 77 numaralı telefonunu arayarak elektronik atıkları aldırabilirler. Böylelikle hem  bu atıkları elden çıkarma derdinden kurtulurlar hem de çevre ve insan sağlığının korunmasına katkı sağlamış olurlar” şeklinde konuştular.

loratadin urtikaria loratadin fass loratadin 100
Kocaeli  | 26.01.2015