201610111006_edirneeee.jpg Edirne Kitap Fuarı’na Yoğun İlgi

Edirne Belediye Başkanlığı’nca bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Kitap Fuarı’na ilgi yoğundu. Fuarda yeni kitaplar okuyucuyla buluştu. Kitapseverler, sevdiği yazarlara kitaplarını imzalatmak için uzun kuyruklar oluşturdu.

Her tür düşünce ve akıma sahip yazarların edebiyat çatısı altında buluştuğu 4. Edirne Kitap Fuarı’nda genç yazarlar da ilginin odağındaydı. Fuarın en küçük yazarı olan Alya Öztanyel hafta sonunda özellikle lise öğrencileriyle bir araya geldi. İmza saatinden önce fuar alanında okurları ile tek tek ilgilenerek, sohbet eden Öztanyel, Edirne’de böyle büyük bir ilgiyle karşılaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. 18 yaşındaki Öztanyel, ilk defa gelmesine rağmen Edirne’ye hayran kaldığını ifade ederek, başka illerde birçok fuara iştirak ettiğini ancak ilk defa böyle güzel bir tarihi mekanda düzenlenen etkinliğe katıldığını belirtti.

Okurlara Karikatür Jesti

Karikatür ve portre çizip, yazı ve şiir yazan, aynı zamanda piyano besteleri de yapan Semih Bulgur da Edirne Kitap Fuarı’nın ilgi gören yazarları arasındaydı. Karikatürist Semih Bulgur, “Düş Mühendisi 2085”, “Son Cariye”, “Zabit Londra’da”, “Arabalı Sokak Çocuğu”, “İyi Kalpli Seri Katil” kitaplarını okurları için imzaladı. “Mutsuz bir mühendisken, ‘düş mühendisi’ olmayı seçtim” diyen Semih Bulgur, kitap imzalatan okurlarının karikatürlerini, imzaladığı kitabın arkasına çizerek, fuarda dikkat çekici yazarlar arasına girdi.

Edirneli Yazarlarla Sohbet Edildi

Edirne Kitap Fuarı’nda okurları ile bir araya gelme fırsatını bulan Edirneli Yazarlar Ayhan Tunca, Enver Şengül, Güngör Mazlum, Necdet Tezcan, Hilmi Dinçer, Nurşen Üçkan ilgiden oldukça memnun kaldı. Edirne tarihini merak edenler, Edirne şiirlerinden satırlar okumak isteyenler, yazarlarla bilgi alışverişinde bulunmak isteyenler Edirneli yazarlarla uzun uzun sohbetler etti.

Edirne ilk tarihi romanı olan Darüşşifa - Delilik Mevsimi’ne imza atan Enver Şengül, kültür ve sanat şehri olan Edirne’ye, Edirne Kitap Fuarı gibi büyük kültürel bir etkinliğin çok yakıştığını ifade ederek, ilk yıldan beri takip ettiği fuarda bu yıl daha fazla bir katılım ve gelişme olduğunu belirtti.

Edirne  | 11.10.2016