201501060953_y.jpg Darıca Tarihi Mirasına Sahip Çıktı

Darıca Belediyesi, Kocaeli Valiliği ile imzaladığı protokol çerçevesinde Darıca İskoliye Mektebi ve Tekel Binası Restorasyon Uygulama Projesi’ni hayata geçirerek tarihi binayı yeniden canlandıracak.

Valilik 100. Yıl Toplantı Salonunda gerçekleşen imza törenine Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanısıra; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Vali Yardımcısı Osman Sarı, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak,  İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş katıldı.

“Kültürel Varlıklarımıza Sahip Çıkıyoruz”

Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından Taşınmaz Kültür Varlıklarının Katkı Payından Yapılacak Olan Projeleri ile ilgili slayt sunumunun ardından Vali Yardımcısı Osman Sarı proje ile ilgili bilgi sunumunda bulundu. Sunumun ardından Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı konuşmada; “2014 yılının son gününde böylesi güzel bir etkinlikte değerli başkanlarımız ile birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Belediyelerimizin bütçe imkanı katkılarıyla bugün tarihin bir anlamda kazanılması adına 10 milyon TL’lik kaynağı bu eserlerin kullanılmasına aktarmış bulunacağız. Bu konuda çok mutluyuz. Değerli belediye başkanlarımızın her biri bu projeler içerisinde her bir eserin fonksiyonel olarak kullanılmasını da içeren bir çalışma gerçekleştirdiler. Teknik ekipleri bunların kentle buluşması için çok yoğun bir gayret sarf ettiler. Kendilerine ve ekiplerine çok teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların devamında valilik olarak desteğimizin artarak devam edeceğini vurgulamak istiyorum.” diyerek projelerle ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Kocaeli  | 06.01.2015