201605250031_edirneliler-ormanina-sahip-cikiyor.jpg Edirneliler Ormanına Sahip Çıkıyor

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından 29 yıllığına kiralanan İzzet Arseven Mesire Yeri ve Edirne Kent Ormanı, ‘Ağacını koru, doğayı koru, çevreni koru’ temasıyla Edirne Halkı’nın katılımıyla temizlendi. Edirnelilerin yeşil ve doğa dostu olduğunu ifade eden Başkan Gürkan, “Bugün gerçekleştirilen bu faaliyet Edirnelilerin ormanına sahip çıktığının göstergesidir” dedi. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 29 yıllığına Edirne Belediyesi’ne kiralanan İzzet Arseven Mesire Yeri ve Edirne Kent Ormanı’nda Edirne Belediye Başkanlığı’nca temizlik çalışması başlatıldı. Başlatılan temizlik çalışmasına vatandaşlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Uzun süredir atıl durumda olan bölgenin Meriç Nehri'nin 4 kez taşması nedeniyle de oldukça zarar gördüğüne değinen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Yaşanan taşkınlardan dolayı zarar görmüştü. Burası bize ait olmadığı için de Edirne Belediyesi olarak bir şey yapamıyorduk. Buranın bakımsızlığına karşı görülen tepki üzerine Edirne Belediyesi olarak çözüm aradık. Edirne Halkı’ndan ve sivil toplum kuruluşlarından çeşitli görüşler aldık. Ortak talep ise, buranın belediyeye ait olması ve halkın kullanıma ücretsiz olarak açılmasıydı” ifadelerine yer verdi.

Başkanla çöp topladılar

İzzet Arseven Mesire Yeri ve Edirne Kent Ormanı’nın Edirne Belediyesi’ne verilmesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na talepte bulunduklarını anlatan Gürkan, “Bu bölgenin sembolik bir rakamla belediyeye kiralanabileceğini söylediler. 29 yıllığına yılda 5 bin lira gibi cüzi bir ücretle burasını kiraladık. Orman İşletme Müdürlüğü buradaki ağaçların bakımını gerçekleştirdi. Bugün de sivil toplum örgüttü, öğrenciler ve Edirneliler ile temizliğini yapacağız. Bugün gerçekleştirdiğimiz bu faaliyet Edirnelilerin bu alana sahip çıktığının bir göstergesidir. Burası ücretsiz olacak. İşletmeyi de belediye olarak tekrar hayata geçirerek Edirne Halkı’nın kullanıma sunacağız. Ardından belediye ekiplerimiz, planlı ve programlı şekilde temizlik yapacaklar ” dedi. Daha sonra çevre temizliğine katılan Edirne Halkı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile birlikte bölgede çöpleri toplayarak, ormanın temizliğini gerçekleştirdi.

loratadin urtikaria halsbrandnyfodt.site loratadin 100
Edirne  | 25.05.2016